26 February, 2021
AdSoyad.com.tr Alırken Şartlar Nelerdir?

AdSoyad.com.tr Alırken Şartlar Nelerdir?

AdSoyad.com.tr alırken şartlar nelerdir? Ülkemizde .tr uzantısına sahip alan adlarını alabilmek için genellikle bazı şartlar aranmaktadır. Belgesiz satılan bazı .tr uzantısına sahip alan adlarının dışında diğerleri aranan şartlar çerçevesinde hak sahipliği bildiren belgelerle birlikte verilmektedir.

Tescilli bir marka, onaylı bir film adı ya da özel bir hastane için gerekli belgelerin bildirimi ile adlarına özel .tr uzantılı alan adına sahip olabiliyor. İşte bunlara benzer şekilde kişiler de TC kimlik numaraları ile adsoyad.com.tr biçiminde bir alan adına sahip olabiliyorlar. Biz de sizlerle adsoyad alan adları için aranan bazı şartların neler olduğunu paylaşalım istedik.

AdSoyad.com.tr alırken şartlar nelerdir? Detaylar

İster adınızı taşıyan bir işinizi internete taşıyacak, ister kendi blogunuza sahip olacak, isterseniz de yalnızca kişisel tanıtım için kullanacağınız bir sayfa kuracak olun. Her durumda da adsoyad.com.tr formatında bir alan adına yalnızca TC kimlik numaranız üzerinden sahip olabilirsiniz. Ayrıca adsoyad domainleri için .com.tr dışında .net.tr uzantısının tescili de mümkündür.

.tr uzantılı domainlerin asıl dağıtıcısı olan nic.tr dışında büyük domain firmalarından da bu formatta alan adı tescili yaptırabilirsiniz. Kendi TC kimlik numaranızla adınıza domain tescili yaptırabileceğiniz gibi gerekli belgelerle kanuni mirasçılarınız için de tescil yaptırabiliyorsunuz.

Diğer domain uzantılarında olduğu gibi ilk gelen alır kuralı adsoyad.com.tr domainlerinde de geçerlidir. Yani aynı adı ve soyadı taşıyan farklı kişilerden ilk başvuru yapan bu adı alabilir. Diğer kişi ise birazdan belirteceğimiz şekilde farklı türetmeler yapmak zorundadır.

Tek isimli kişilerde adın ve soyadının tam olarak domainde geçme zorunluluğu vardır. Çift isimli kişilerde ise (Örneğin Mehmet Akif Ersoy gibi) soyad kesinlikle kullanılmak zorunda olup kişi isteğine bağlı olarak isterse iki ismini de tam olarak kullanır, isterse bir ismini tam kullanıp diğer isminin yalnızca ilk harfini kullanır ya da isterse sadece bir ismini tam olarak kullanır. Örneğin mehmetakifersoy.com.tr, mehmetersoy.com.tr, akifersoy.com.tr, makifersoy.com.tr, mehmetaersoy.com.tr gibi türetmeler yapılabilir.

Biraz önceki kural da geçerli olmak üzere isteyen kişiler adlar arasında “-” kullanabilir. Örneğin mehmet-akif-ersoy.com.tr, mehmet-ersoy.com.tr gibi. Ya da isteyen kişiler isimleri arasına ya da sonuna sayı koyabilir. Örneğin mehmetakifersoy1873.com.tr, mehmet7ersoy.com.tr gibi.

Adsoyad.com.tr biçimindeki alan adları için özel şartlar genel itibari ile bunlar. Bunların dışında .tr uzantılı tüm alan adların için uygulanan genel kurallar da geçerlidir.

Bir not olarak kendi yorumumuzu da burada eklemek istiyoruz. Sizlere tavsiyemiz kişisel web sayfanızı kurmak için böyle bir niyetiniz varsa ve ad-soyadınız da başka kişilerde karşılaşılabilen bir kombinasyonsa elinizi biraz çabuk tutmanızdır. Bunun dışında alan adımıza tire (-) ve sayı eklemek mümkün olsa da daha sade, daha akılda tutulabilir bir alan adınızın olabilmesi için yalnızca ad soyadınızı kullanıp bunlardan (rakam ve tireden) uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

AdSoyad.com.tr alırken şartlar nelerdir? Konumuz ile ilgili görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir