3D yazıcı ile insan dokusu kullanılarak ‘kalp’ üretildi

3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretildi. Detaylar haberimizde.

Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretti. Bu gelişmenin gelecekte organ bağışını gereksiz hale getirebileceği düşünülüyor.

3D yazıcı ile insan dokusu kullanılarak ‘kalp’ üretildi!

3D yazıcılar, sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılmasına olanak sunuyor. Günümüzde pek yaygın olmasa da, gelecekte birçok alanda yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

İsrail medyasının ‘dünyada bir ilk’ olarak tanıttığı gelişmede, Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri 3D yazıcı kullanarak küçük bir kalp üretmeyi başardı.  Üretilen kalp, yaklaşık olarak bir kemirgenin kalbi boyutunda.

Kullanılan teknoloji, henüz insanlara uyarlamak için uygun değil. Elbette asıl sorun boyut değil. Araştırmanın yöneticisi Tal Dvir “Hücrelerin pompalama kabiliyeti geliştirmesi gerekiyor. Şimdilik kasılabiliyorlar ancak birlikte hareket etmeleri gerekli. Bu araştırma ile ilk kez içinde hücreleri, kan damarları, karıncıkları ve odacıkları bulunan bütün bir kalp geliştirilmiş oldu.” diyor.

3D Yazıcı ile kalp nasıl üretildi?

3D yazıcı ile kalbi yazdırabilmek için; bilimciler, biyomürekkeplerden bir kişiselleştirilmiş hidrojel üretti. Advanced Science’ta yer alan makaleye göre hidrojel, insanlardan alınan yağlı dokulardan elde edildi.

Üç boyutlu baskı teknolojisi daha önce de organ üretmek için kullanılmıştı. 2017’de ETH Zurich’ten bir grup araştırmacı, 3D baskı ile yapay bir kalp üretmişti. Ancak o araştırmacılar insan dokusu yerine esnek bir malzeme kullanmıştı.

3D yazıcı ile üretilen birçok ürüne, aşağıdaki haberimizden göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri