3D yazıcı ile kompleks damar ağı üretildi

Gelecekte insan sağlığına büyük katkılarının olması beklenen üç boyutlu yazıcılar kullanılarak bilim insanları kompleks damar ağı üretmeyi başardı.

Çok yakın bir zaman önce 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üreterek bilim dünyasının dikkatini çeken bilim insanları şimdi de kompleks damar ağı üretmeyi başardı.

3D yazıcı ile kompleks damar ağı üretildi!

3D yazıcıların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alanda yaşanan gelişmeler, gelecekte bizleri nelerin karşılayabileceği konusunda fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. Özellikle sağlık alanında bilim insanlarının 3D yazıcıları kullanarak gerçekleştirdiği çalışmalar ve aldıkları sonuçlar insan sağlığı konusunda bizleri büyük gelişmelerin karşılayacağının sinyallerinin veriyor. Yakın bir zaman önce bilim insanları tarafında 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretilmesi bunun en büyük göstergesi. Bu gelişmenin yaşanması özellikle organ nakli bekleyen hastalara büyük moral verdi.

Her gününü kendisine uygun bir organ bağışı yapılacak mı diye bekleyerek geçiren insanların sayısı her geçen gün artmakta. Fakat bu olumsuz tablo gelecekte bizlerin karşısına çıkmaya bilir. Bunun en büyük göstergelerinden biri olan 3D yazıcı kullanarak üretilen kalp, aslında bu durumu gözler önüne sermeyi başarmıştı. Bu çalışmanın gerçekleşmesinden çok kısa bir süre sonra şimdide Rice ve Washington Üniversitesi bilim insanları, üç boyutlu yazıcı ile kompleks damar ağı basmayı başardıklarını duyurdu. Sağlık alanında çok büyük bir başarı niteliği taşıyan bu gelişme bu alanda gerçekleştirilecek birçok çalışmanın da önünü açmış durumda. 3D yazıcı ile üretilen kompleks damar ağı vücutta yer alan kan, hava, lenf ve diğer sıvılar içinde yer alan doğal geçiş yollarını taklit ediyor. Bu çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları bu gelişmede fonksiyonel organ ya da daha temel aşamada dokulara besin sağlayabilen bir altyapıyı kurduklarını belirtiyorlar.

Üç boyutlu yazıcılar gelecekte hayat kurtaracak

Birçok üniversite tarafından özellikle sağlık alanında üç boyutlu yazıcılar ile gerçekleştirilen çalışmaların sürdürüldüğü ve bu çalışmaların giderek artacağı belirtilirken, sağlık alanında üç boyutlu yazıcı ile kalp ve kompleks damar ağının üretiminin başarılması sonucunda gelecekte birçok insanın hayatının kurtulacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri