Kara delik ile ilgili ‘çığır açacak gizem’ bugün açıklanacak

Bilim insanları, 10 Nisan’da tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleştirecekleri basın toplantısı ile çığır açacak gizemli bir duyuru yapacaklarını açıklamışlardı. Henüz resmi bir açıklama gelmese de, duyurunun ‘kara delik’ ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Güney Gözlemevi bir basın duyurusu yaparak 10 Nisanda çığır açacak gizemli bir buluşla ilgili açıklama yapacaklarını bildirmişti. Resmi olmasa da duyurunun bir ‘kara delik‘ ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Kara delik ile ilgili ‘çığır açacak gizem’ bugün açıklanacak!

Avrupa Güney Gözlemevi, bugün yapacağı duyurunun, ABD Ulusal Bilim Vakfının 2012’de bir kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Olay Ufku Teleskobu (Event Horizon Telescope-EHT) tarafından elde edilen ilk sonuçlarla ilgili olduğunu belirtti.

Çığır açacağı dile getirilen gizemli duyuru ile, ilk kez bir kara deliğin fotoğrafının kamuoyuyla paylaşılacağı tahmin ediliyor. Konu hakkındaki duyururun bugün yapılacak olan bir basın toplantısı ile tüm dünyaya duyurulacağı bildirildi.

Bu önemli toplantıda açıklanacak bulguların astrofizik açısından bir dönüm noktası olabileceği belirtiliyor. Zira kara deliklerin çevresi evrendeki en tehlikeli yerlerden biri olarak gösteriliyor ve kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gaz bulutlarını ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez şekilde yuttuğu biliniyor.

İzafiyet Teorisine katkı sağlayabilir

Reuters’in haberine göre Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezindeki, Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman, “Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek vizyoner bir proje. Bu projede uluslararası çapta 200 ortaklığa sahibiz” dedi. Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis ise yapılan araştırmanın Albert Einstein’ın izafiyet teorisine katkı sunacağını savundu. Teorinin, 1915 yılında yer çekimi kanunlarıyla diğer doğal güçlerin arasındaki ilişkiyi açıklamak için oluşturulduğu biliniyor.

Nefeslerimizi tutarak beklediğimiz duyuru ile ilgili ayrıntılar geldiğinde, siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri