NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı

NASA, Mars 2020 görevinde yer alacak olan helikopterin ilk denemelerini başarıyla geçtiğini duyurdu. .

NASA‘nın Mars 2020 görevi kapsamında gezegene göndereceği tekerlekli araç ile birlikte gönderilmesi planlanan helikopter için ilk denemeler yapıldı. Testler başarı ile gerçekleşti. Bir sonraki uçuş Mars’ta gerçekleşecek.

NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

Uzun zamandır Mars yüzeyinde ve yörüngesinde çalışmalar yaparak bu gezegeni keşfetmeye çalışan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir süredir Mars yüzeyinde kullanabileceği bir tür helikopter üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. 16 aydır testlerini gerçekleştirdiği Mars helikopterinin nihayet uçuşa hazır hale geldiği duyuruldu.

NASA, Mars helikopterinin son testini, Mars’ın doğal ortamının şartlarını taşıyan 8 metre genişliğindeki bir vakum odası olan JPL’nin Uzay Simülatörü’nde gerçekleşti. Helikoptere Mars’taki yer çekimine benzer bir yer çekimi uygulandı. Bu yer çekimi ortamının ise dünyadaki normal yer çekim oranının 3’te 2’si olduğu belirtildi. Toplamda 75 dakikadan daha fazla uçuş testi yapıldığı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığının bilgisini de siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Testlerin gerçekleştiği görüntülere, sizler için aşağıda paylaştığımız videodan göz atabilirsiniz.

Yaptığı açıklama ile Mars 2020 görevinde yer alacak olan helikopterin, ilk denemelerinin başarıyla geçtiğini dile getiren, NASA’nın Mars Helikopteri Proje Yöneticisi MiMi Aung“Bir sonraki uçuşumuzu Mars’ta gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

 

Bu helikopter sayesinde daha hızlı keşif yapılabilecek.

Oldukça hafif olduğu gelen bilgiler arasında olan ve otonom olarak çalışacak olan Mars Helikopteri‘nin, NASA’da görevli olan bilim insanlarına önemli avantajlar sağlayacağı dile getirildi. Tekerlekli araçların yaşadığı birçok sıkıntıdan kurutulacak olan ve daha uzun mesafeleri kat ederek, bazı bölgeleri yukarıdan gözlemleme şansı yakalayacaklarını söyleyen NASA, ayrıca helikopter sayesinde Mars’ın haritası için de önemli kazanımlar elde edeceklerini belirtti. Mars’a seyehatler, koloni kurma gibi benzer çalışmaları olan NASA, anlaşılan o ki bu süreci hızlandırmak istiyor.

Helikopterin 2021 Şubat ayından önce sertifikayı alması, MARS 2020 isimli uzay aracıyla birlikte Marsa gönderilmesi ve birkaç ay sonra da göreve başlaması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri