Sinek kuşu gibi uçan yapay zekalı robot kuş üretildi

Purdue Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar saniyede 80 defa kanat çırparak bir yöne doğru uçabilen sinek kuşu benzeri yapay zekalı robot bir kuş üretmeyi başardı.

Kuşlar arasında hızlı kanat çırpmasıyla dikkat çeken sinek kuşundan ilham alan Purdue Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar yapay zekalı bir robot kuş üreterek bilim dünyasının ilgisini çekmeyi başardılar.

Sinek kuşu gibi uçan yapay zekalı robot kuş üretildi

Son zamanlarda doğada yaşayan canlılardan ilham alınarak üretilen araç ve robot modellerinin arasına bir yenisi daha eklendi. Purdue Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapılan son çalışmalar sonucunda saniyede 80 defa kanat çırparak bir yöne doğru uçabilen sinek kuşu benzeri yapay zekalı robot bir kuş tasarlandı. Yapay zekalı robot kuşun çalışma şekli sinek kuşunun havadaki kanat çırpışı ve denge presiplerine dayanıyor.    

Sinek kuşundan ilham alınarak geliştirilen yapay zekalı robot kuş, sinek kuşunun kanat çırpışını ve havadaki denge sistemini öğrenebilen bir algoritmaya sahip yapay zekayı bünyesinde barındırıyor. Sinek kuşlarının kanat çırpma ve denge prensiplerinin belirlenebilmesi için bilim insanları özel kameraları kullanarak makine öğrenmesi yöntemiyle geriye doğru ve dikey yönde de çok rahat hareket edebilme yeteneğine sahip olan sinek kuşunun hareketlerini bir simülasyon şeklinde kaydettiler. Tasarlanan robot kuş bu simülasyondaki kanat çırpma hareketlerini yapay zeka sayesinde rahatlıkla öğrenebiliyor.

Robot kuş gizli görevlerde kullanılabilir

3 boyutlu yazıcı yardımıyla hafif materyaller kullanılarak üretilen robot kuşun toplam ağırlığı 12 gram. Açık kaynaklı simülasyonları GitHub’da yayınlanan robot kuşun dokunduğu yüzeyleri yapay zeka sayesinde algılayabildiğini belirten Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği Doçenti Xinyan Deng, robota görme yeteneği kazandırılabileceğini ve böylece güvenlik güçleri tarafından yürütülen gizli görevlerde ve arama kurtarma çalışmalarında da kullanılabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri