Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 1

The Guardian’ın haberine göre bilinen tek yavru T-Rex fosili satışı eBay’e verilen bir ilanla ortaya çıktı: “Muhtemelen dünyadaki tek bebek T-Rex! 4,5 metre uzunluğunda bir gövdesi ve tırtıklı dişleriyle 53 cm’lik bir kafatasına sahip! Bu T-Rex çok tehlikeli bir et yiyiciydi. Bir bebek T-Rex görmek gerçekten de nadir bir fırsat…”

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 2

68 milyon yaşında olduğu tahmin edilen iskelet ilk olarak 2013 yılında Montana’daki özel arazide keşfedildi. Sonrasında ise onu keşfeden adamın mülkiyeti haline geldi: Profesyonel bir fosil avcısı olan Alan Detrich.

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 3

Detrich, 2017 yılında fosili müzayedeye çıkarmak için sürpriz bir karar verdiğinde, fosil hala sergilendiği Kansas Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi’nde duruyordu.

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 4

İskeletin analizi, Kuzey Amerika’da bulunan küçük Tyrannosaurların bebek olup olmadıklarına ya da Nanotyrannus’un ayrı bir sınıflandırmasına sahip olmaları gerektiği konusunda paleontolojide önemli bir tartışma yapılmasına yardımcı olabilir. Ancak bu tür bir araştırmanın, artık özel bir koleksiyona girmesi muhtemel olan bir fosille yapılması mümkün olmayabilir.

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 5

Omurgalı Paleontolojisi Derneği (SVP), fosili bilimsel çalışmaların dışında tutan Detrich’i ve fosil fiyatının şişirilmesine yardımcı olan, profesyonel alıcılar için bir vitrin görevi üstlenen üniversiteyi eleştiriyor. Geçen hafta yayımlanan açık bir mektupta SVP’nin üyeleri, fosilin çalışılmadan önce sergilendiğine üzüldüklerini söylediler:

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 6

“Yüzlerce veya binlerce ziyaretçinin dikkatini fosile çeken bu hareket, potansiyel olarak ticari değerini de artırdı. Müzeler ise giderek artan fiyatlara sahip, pahalı, özel olarak toplanmış örnekleri satın alabilmek için ayrılan bütçeye nadiren sahip olabiliyor.” Daha sonra Kansas Üniversitesi, Detrich’in iskeleti açık artırmaya koyma planlarından habersiz olduklarını söyledi. Müzenin direktörü Leonard Krishtalka, artık serginin kaldırıldığını ve fosilin Detrich’e geri döndüğünü belirterek müzeyle ilişkisinin de koparılmasını istediklerini ifade etti.

Tek yavru T-Rex fosili satışa çıktı! - Page 7

Teklif yapma seçeneği olmasına rağmen şimdiye kadar hiç kimse talep edilen fiyatı ödemeye ilgi duymadı. Ancak fosili “izlemeye” alan 100 kişi var. Öte yandan fosili hızlı bir şekilde inceledikten sonra geri gönderebileceklerini düşünen müzeler de hayal kırıklığına uğrayacak. Zira Detrich, iade politikası olmadığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri