Türksat 6A’nın maliyeti katlanacak

Türkiye’nin, mega projeleri arasında yer alan yerli ve milli olanaklarla yapılması öngörülen TÜRKSAT 6A uydusunda maliyet katlanacak.

Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Tümüyle “yerli ve milli” olanaklarla yapılması öngörülen proje için Ulaştırma ve Altyapı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları, TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, CTech gibi kurum ve kuruluşlar zaman zaman bir araya geliyor.

Türksat 6A’nın maliyeti katlanacak!

Gerçekleşme, sorunlar ve projenin 2020 yılının aralık ayına yetiştirilmesi için atılması gereken adımlar tartışılıyor. HaberTürk’ün derlediği bilgilere göre; Proje için başlangıçta “anahtar teslim” yaklaşık 600 milyon TL ödenek öngörüldü. Bunun, önemli bölümünün Ulaştırma Bakanlığı’nca ve bir miktar da TÜBİTAK tarafından karşılanması benimsendi.

Bu kaynağın hemen hemen tamamına yakın bölümü harcandı. Ancak, projenin yüzde 60’a yakını tamamlanabildi. Bu nedenle 450-500 milyon TL daha ödenek talebi gündeme geldi. Bu talebin kabul edilmesi halinde ödemeyi yine Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması bekleniyor. Bu durumda, projenin maliyeti 1 milyar TL’yi aşacak.

TÜRKSAT 6A projesi, 15 Aralık 2014 tarihinde başladı. Projenin toplam süresi 60 ay olarak planlandı. Diğer bir deyişle 5 yılda tamamlanması hedeflendi. Bu hedef tutturulamadı. Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü döneminde “bir defa ve son kez” olmak kaydıyla süre 2019 yılı aralık ayından 2020 yılı aralık ayına uzatıldı.

Şimdi, bu sürenin bir kez daha uzatılması söz konusu. Bu talebin kabul edilmesi halinde proje 2021 yılı aralık ayında tamamlanacak. Türkiye’nin, bu projeyi hızla tamamlaması gerekiyor. Uzmanlar, Türkiye’nin uzayda yörünge hakkının 2022 yılında sona ereceğine işaret ediyor. Bu tarihe kadar uydunun hazırlanmasının, fırlatmaya hazır hale getirilmesinin ve yörüngeye oturulmasının önemine dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri