Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu turizme açacağını duyurdu. İlk turistik uçuş 2020 yılında gerçekleştirilecek.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 2020’den itibaren turizme açacağını açıkladı. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Direktör Vekili Robyn Gatens tarafından yapılan açıklamaya göre bu tarz uçuşlardan yılda en fazla iki kez yapılabilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

Ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri UUİ’de 30 güne kadar kalabilecek. Yapılan bu çalışmaların UUİ’nin masraflarına katkıda bulunma amacıyla gerçekleştirildiği de açıklandı. Şimdilik bu tarz bir gezinin masrafları ile ilgili net bir bilgi olmasa da milyon dolar seviyesinde bir ücret talep edileceği de düşünülüyor.

Yapılacak turistik geziler ilk etapta NASA’ya hizmet veren SpaceX ve Boeing gibi firmalar tarafından planlanacak. Daha sonra bu gezilerin düzenlemesinin farklı firmalara da verilmesi planlanıyor.

İlk parçası 1998’de yörüngeye fırlatılan UUİ’de 2011’den beri aralıksız olarak insanlar yaşıyor. UUİ yeryüzünden 350 kilometre yukarda, saatte 28 bin kilometreden daha yüksek bir hızda dünyanın etrafında dönüyor. Dünyanın etrafındaki dönüşünü 90 dakikada tamamlayan UUİ’de günde 16’şar kere gündoğumu ve günbatımı izlemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri