Yapay zeka ile hırsızlar önceden tespit edilebilecek

Kameradan gelen görüntüler yapay zeka ile incelenerek, hırsızlık yapacak kişileri yüzde 81 tutarlılıkla tespit edebilecek. Detaylar haberimizde.

VaakEye isimli güvenlik sistemi, güvenlik kameralarından gelen anlık görüntüleri kontrol ederek, birinin ne zaman suç işleyeceğini tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor ve bunu yaparken %81 tutarlılık oranı sunuyor.

Yapay zeka ile hırsızlar önceden tespit edilebilecek!

VaakEye sistemi, kamera görüntülerini sürekli takip ederek şüpheli davranan kişileri tespit ediyor ve çalışanlara durumu bildiriyor. Çalışanlar görüntüleri inceleyip bir suç olup olmadığını tespit ediyor ve buna göre harekete geçiyor. VaakEye sisteminin yakında Amazon gibi kasiyersiz mağazalar da kullanılacağı söylentiler arasında.

 

Sistem geçmiş suç görüntülerini izleyerek öğreniyor!

Japonya merkezli VaakEye ilk ürününü Mart 2018’de müşterilerle buluşturmuştu. Güvenlik kamerası başına 162 dolara mal olan güvenlik sistemi, bulut tabanlı derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka ile anlık gelen tüm görüntüleri kontrol ediyor ve şüpheli görüntülerde uyarı veriyor. Sistem 100 bin saatten daha uzun görüntülerle eğitildi.

VaakEye görüntülerde suçla ilişkili davranışlar tespit etmeyi öğrendi. Bu davranışlar arasında endişeli bir şekilde etrafa bakmak, güvenlik kameralarını aramak ve normalden biraz daha hızlı hareket etmek gibi eylemler bulunuyor.

VaakEye sistemi ayrıca raftan alınan bir ürünün cebe ya da bir çantaya atıldığını da algılayabiliyor. Her hareket şüphelilik seviyesine göre değerlendiriliyor. Bir müşteri belirli bir eşiğe ulaştığında sistem video kaydıyla birlikte bir alarm gönderiyor. Tanaka “Sistem Japonya’da 50 mağazada kullanılıyor. Dünyaya açılmaya hazırlanıyoruz. Şimdilik deneysel veriler kullanılarak suçların algılanmasında yüzde 81’lik bir isabet oranına sahibiz.” diyor.

Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü girişim olan VaakEye sisteminin amacı, yapılandırılmamış verileri yönetebilmek. Tanaka “Yapılandırılmamış verilerin yönetimini yapacak bir şirket için önce video görüntülerinden insan davranışını algılamaya odaklanmam gerektiğini düşündüm.” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri