29 October, 2020

Çocuklarda Grip ve Nezle Enfeksiyonu

Çocuklar yetişkinlere göre bağışıklık sistemlerinden ötürü daha az dayanıklı ve hemen hastalık kapabilen sınıfında yer alıyor. Özellikle soğuk kış aylarında insanlara bela olan nezle veya grip enfeksiyonları bulaşıcı oldukları gibi uzun süreli olarak çocuklarda nöbet geçirebilen bir çeşit viral enfeksiyonu temsil eder. Konumuz devamında ise hem nezle, hem de grip enfeksiyonu üzerine sizlere önemli bilgiler vererek çocuğunuzun sağlığı ile ilgili daha dikkatli olmanızda yardımcı olacağız.

Çocuklarda Nezle Enfeksiyonu

Nezle, halk arasında “üşütme” veya “soğuk algınlığı” olarak da adlandırılan bir çeşit viral enfeksiyon olmaktadır. Hastalığın temel çıkışı üşütmek veya soğuk algınlığı ile değil, bahar veya kış aylarında ortaya çıkan virüslerden kaynaklı gelişme göstermektedir. Ebeveynler normalde çocuklarına giydirdikleri kazak, mont veya benzeri giysilerle kendilerine koruma sağladıklarını düşünürler, fakat bu hazırlıklar bu enfeksiyonun önüne geçmekte maalesef fayda sağlamıyor. Nedeni ise, nezle oluşumunun soğuk algınlığı veya üşütme ile bir bağlantısı olmaması üzerinedir. Bu durum nezdinde çocuğunuzu nezleden korumanın en etkin yolu soğuk algınlığına yakalanmış nezle, grip ve benzeri viral enfeksiyonlara yönelik virüs taşıyan kişilerden uzak tutulmasıdır. Çocuğunuzun bulunduğu odayı her sıklıkla havalandırmalı, kalabalık ortamlara sokmamalı ve ev ya da daha fazla zaman geçirdiği bir yapı içerisinde sürekli hijyenin sağlanması gerekmektedir. Nezle enfeksiyonu genellikle hapşırık veya öksürük ile gerçekleşen hava yolu damlacıklarıyla bulaşmaktadır.

Çocuklarda Grip Enfeksiyonu

Genellikle kış mevsiminde ortaya çıkan grip, solunum yolu enfeksiyonu sınıfında yer alan bir çeşit bulaşıcı hastalıktır. Grip her ne kadar soğuk algınlığı ile örtüşse de genellikle halsizlik, eklem ağrıları, kas ağrıları, yüksek ateş ve kişide oluşan baş ağrıları olmaktadır. Grip, soğuk algınlığına göre daha ağır basan bir hastalık ve ağır geçen bir enfeksiyondur. Öte yandan nezle veya soğuk algınlığı gibi etkenlere göre daha fazla bulaşıcı bir yanı bulunmakla birlikte uzun süreli nöbete takılan bir çeşit viral enfeksiyon olmaktadır. Grip bazı zamanlar sadece solunum yolu ile yetinmeyerek kalp, karaciğer ve orta kulak gibi organsal kısımlarda da etkisini şiddetli bir şekilde gösterebilmektedir.

Gribin Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalı?

Özellikle de pandemi döneminde olduğumuzdan çocukların sağlığına her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu zorlu süreç içerisinde çocukların daha sağlıklı ve dinç olması olası virüs durumlarına karşın korunması gerekmektedir. Grip enfeksiyonları kişiden kişiye bulaşmasıyla oluştuğundan, bu durumdan kaçınmalı ve hasta birinin çocuk ile teması olmamalıdır. Öte yandan soğuk, sıcak ve mikrop gibi etkenlerde çocuğunuzun gribe yakalanmasına neden olabilmektedir.

 

Paylaş
Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir