29 October, 2020
Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Doğal besinleri vücudumuza aldığımız anlarda birçok hastalığı geri çevirdiğimiz en büyük gerçeklerden biri dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme. Biz tüketicilerin kendimizi tanımak ve kendi sağlığımızı daha iyi ele alabilmemiz açısından taze ve doğal ürünleri, kan grubumuz doğrultusunda tüketmemiz gerektiğini pek fazla bilmemekteyiz.

Tüketeceğimiz besinler arasında damak zevkimizden önce, bitkisel yiyecekler arasında yer almalarına ağırlık göstererek seçim yapılmalı. İnsan vücudu sindirim mekanizması çok fazla besin tüketmenin sonucu olarak hazımsızlık rahatsızlığı ile karşı karşıya da kalabilir.

Gün geçtikçe insanoğlu yediklerine dikkat etmeksizin besin tüketmeyi hızla sürdürüyor. Kızartılmış yiyecekler, karışık yemek kombinasyonları ve hormonlu etler içeren besinlerin sonucu olarak çeşitli, riskli hastalıklarla yüz yüze kalınabilmekte. Yetersiz beslenmenin yanı sıra bilinçisizce fazladan vücutlarımıza giren gıdalar da mevcut. Bunlar şeker, beyaz un, kafein, hormon, alkol, doymuş yağ asitleri ve fazla yağlar olarak sıralabilir.

Alınan besinlerin acele ile yenilmesi, yeterince çiğnenmesi hızlı tüketilmesiyse problemi erkenden ileri boyutlara taşıyabilmekte. Sindirim sisteminizin çiğnenmiş besinleri kabul ettiği gerçeği atlamamak gerekiyor.

Kahvaltı sofralarımıza gelen domates, salata, peynir, zeytin, tereyağı, yumurta, reçel ve akla gelecek diğer besinler güvenilir olmayabilir. Aynı durum öğle yemekleri ve akşam yemekleri için de geçerli. Özellikle meyve ve sebzelerin yetiştiği toprak mineralden ve besinlerinden mahrum bırakılmış olması, hava kirliliği, uzun süren transferleri, radyasyon, yanlış teknikler ve diğer olumsuz nedenler neticesinde sağlığımızı tehdit edebilmekteler.

Dünyada insan ölümlerinin büyük bir yüzdesi ciddi hastalıklardan kaynaklanıyor ise, bahsi geçen hastalıkların oluşmasındaki tek neden sağlıksızca ve dengesizce beslenme teknikleridir. Dengeli beslenme, sağlıklı beslenme konularında kendinizi tanıyarak tüketmeli ve her gıdanın aç mideye gitmesine engel olunmalıdır. Anasayfa için buraya tıklayınız.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir