1 March, 2021
Elektronik İmza Nasıl Alınır

Elektronik İmza Nedir Nasıl Alınır

Elektronik İmza Nedir Nasıl Alınır ve Nerelerde Kullanılır?

Türkiye’de 23 Ocak 2004 tarihi itibariyle Resmi Gazetede yayınlanarak 24 Temmuz 2004’te yürürlüğe giren Elektronik İmza, elektronik ortam kapsamında oluşturulan dokümanların imzalanması için kullanım gören bir koddur. 5070 sayılı Elektronik Kanunu kapsamında yürürlük nezdine yerleşen bu uygulama, günümüzde birçok kişi tarafından kullanım görmektedir. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulan bu hizmet, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı olarak işlem görmektedir. Bugün dolandırıcılığın azalması ve internetin yükseliş sebeplerinden biri olarak görülen e-imza, oluşturmakta olduğu bu olumlu yönleriyle gereklilik halini almıştır. E-imza nedir sorusunun yanı sıra en çok merak edilenleri arasında ise nasıl alındığı ve kullanıldığı üzerinedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır ve Nasıl Kullanılır?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı bir şekilde hizmet aksamında olunan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı tarafından ihtiyaç duyulan kişilere yönelik sunulmaktadır. NES adı verilen Nitelikli Elektronik Sertifika ile başvurular BTK sayfasına yapılarak alınabilmektedir. E-imza nasıl kullanılır sorusuna gelince ise bu işlem oldukça kolay. Bunun için e-Devlet üzerinden elektronik imza çalıştırılarak işlem görülebilmektedir. Fakat bunun öncesinden kart sürücü yazılımın bilgisayarınızda yüklü bir halde olması gerekliliğini de belirtmekte fayda var. Söz konusu kart sürücü yazılımı elektronik imza ile birlikte CD veya farklı bir medya depolayıcı ile kişiye teslim edilmektedir. Ek olarak yazılımı yapan firmaya ait web sitesi üzerinden de bu sürücü yazılımı indirilebilir halde olmaktadır. Bilgisayara kurulum yaptıktan sonra elektronik imzanız ile giriş işlemi başarılı ise kullanım için bir engelinizin olmaması anlamına gelmektedir. e-Devlet’e erişim sağlamak için e-imza kullanımı hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız “buraya” tıklayarak tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

NES – Nitelikli Elektronik Sertifika Nedir?

BTK tarafından yetki verilen hizmet sağlayıcılarının alması gerekmekte olan NES, elektronik imzaların oluşturulması için gerek duyulan veri dosyalarından oluşmaktadır. Nitelikli sertifika kapsamında; hizmet sağlayıcının ilgili sertifika genelinde yer alan bilgilerini, kurulduğu ülke nezdini, teşhis durumu için kimlik bilgilerini ve diğer tüm seri numara gibi barındırılan bilgilerin yer aldığı elektronik bir sertifikadır. NES kurumlara verilmemekle birlikte, sadece gerçek kişilere verilen bir sertifika türünü oluşturmaktadır.

Elektronik İmza Nerelerde Kullanılır?

Birden fazla alana yönelik kullanımı mevcut olmaktadır. Bunlar arasında ÖSS, KPSS, LES, e-sözleşmeler, e-siparişler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri, Emniyet Müdürlükleri, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, hastaneler, sosyal güvenlik uygulamaları, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, MERSİS Projesi, internet bankacılığı, ticari uygulamalar ve kurumsal iletişimler üzerine birçok farklı alana yönelik yerlerde kullanım yapılabilmektedir. Öte yandan EKAP, UYAP, E-REÇETE, MERSİS, E-DEVLET, TİTUBB ve KEP gibi kamu projeleri gibi etkenlerde yer alan kamu nezdinde elektronik imza kullanımı zorunluluğu bulunmaktadır. Bunlara net bir şekilde özet verecek olursak; bilgi güvenliğinin ihtiyaç duyulduğu tüm kamu ve özel sektör alanlarında e-imza kullanımı gerekmektedir. Anasayfa için buraya tıklayınız.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir