26 February, 2021
Gece Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Gece Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Gece terlemesi menopoz, hormon bozukluğu gibi nedenlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığı; ilaçlar, bazı enfeksiyonlar, kan şekeri düşüklüğü, nörolojik hastalıklar ve bazı kanser türleri tetiklemektedir.

Gece Terlemesi Nedenleri

Gece terlemesinin nedenleri arasında menopoz, ilaçlar, şeker hastalığı, hormonal bozukluklar, enfeksiyon veya iltihaplar, kanserler, nörolojik rahatsızlıklar vardır.

Menopoz: Menopozdaki kadınların çoğunda sıcaklık basması olarak nitelendirilen ani terlemeler yaşanmaktadır. Bu durum daha çok geceleri ortaya çıkar. Bu duruma östrojen düzeylerindeki düşüşler yol açar. Gece terlemesini azaltmak için öğlenden sonra kafein, alkol ve sigara alımı azaltılmalıdır.

  • İlaçlar: Eroin, antidepresan ilaçları, ateş düşürücüler gece terlemesine neden olabilir.
  • Şeker Hastalığı: Kan şekerinin düşmesi gece terlemesine neden olur.
  • Hormonal Bozukluklar: Böbrek üstü bezindeki anormal değişikler ve tümörler bazı hormonların çalışmasını aksatır bu aksaklıklar kan basıncını ve kalp atışlarını kontrol ettiğinden fazla üretimleri halinde kalp atış hızının ve kan basıncının artmasına dolayısıyla gece terlemelerinin artmasına neden olur.
  • Enfeksiyonlar: Birçok virüs veya bakteri çeşidi gece terlemesine neden olmaktadır.
  • Kanser: Kötü huylu tümörlere karşı bağışıklığın tepkisi sonucu gece terlemeleri meydana gelebilir.
  • Nörolojik Durumlar: Terlemeyi sinir hücreleri kontrol ettiğinden herhangi bir anormallikte bu sistem bloke olacak ve terlemenin aşırı olmasına yol açacaktır.

Gece Terlemesi Çeşitleri:

İki çeşit gece terlemesi vardır bunlardan ilki fizyolojik terlemeler ve diğeri ise patolojik terlemelerdir. Fizyolojik terlemeler doğal gerçekleşen terlemelerdir, oluşmasında hiçbir hastalık etkili değildir. Patolojik terlemelerin ise oluşmasında hastalıklar etkilidir.

Gece Terlemesi Tedavi Yöntemi

Gece terlemelerinin tedavisi mutlaka doktor kontrolünde veya doktor yardımıyla gerçekleştirilmelidir. Gece terlemesinin tedavisi için öncelikle altında yatan sebepler saptanmalıdır. Genel olarak gece terlemeleri zararsızdır yani sıkıntılı bir durum değildir. Bazen altta yatan sebep başka bir rahatsızlığın işareti olabilir.

Gece terleme nedenine bağlı olarak doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu konuda en etkili çözüm hiperhidrozis (terleme ) ameliyatıdır. Koltuk altı terlemelerinin önlenmesi için luposuction uygulanabilir. Yine diğer bir yöntem terlemeyi sağlayan sinir sistemlerinin kontrol haline alınması yani klipslenmesidir. Bu işleme Klipsli ETS adı verilir operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir