Apple’dan Corellium’a dava

Teknloji devi Apple, tarayıcı ortamında iOS işletim sistemi çalıştırmayı sağlayan Corellium şirketine dava açıyor.

Tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemi çalıştırıp iPhone simülasyonu yapmayı sağlayan Corellium’un başı dertte. Sistem açıklarını simüle etmek için kullanılan servis, bu işlemi yasadışı yaptığı iddiası ile Appel tarafından mahkemeye verildi.

Apple’dan Corellium’a dava

Birden fazla iPhone’u sanal olarak test etme imkanı sunan servisle ilgili Apple’ın iddiası ise fikri hakların ihlali. Her ne kadar Corellium’u iPhone ya da iOS alternatifi olarak kullanmak mümkün olmasa da işletim sistemini izinsiz olarak kullanması ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Corellium ile ilgili iddialardan biri de bulunan güvenlik açıkların Apple’ı bildirmek için değil kötüye kullanmak için değerlendirilmesi. Bu davanın sonucu ne olacak bilinmez ama Apple’ın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim.

Öte yandan Apple uzun yıllar önce bilgisayarlarını kendisi üretmek yerine üçüncü parti şirketlere de kullanım hakkı vermişti. Bir dönem farklı markaların MacOS işletim sistemli bilgisayarları da satılmıştı. Bir süre sonra bu hizmetini sonlandıran Apple, halen kendi telefon, tablet ve bilgisayar cihazlarını kendisi üretiyor ve satıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri