Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

ABD’li şirketlerin Huawei ile iş birliklerini sonlandırdıklarını açıklamalarının ardından Çin’de karşı hamle olarak Apple ürünleri için boykot kampanyaları başlatıldı.

Google ile birlikte diğer ABD’li şirketlerin Huawei ile olan işbirliklerini sonlandırma kararları ile Çinliler Apple ürünlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

Çin Apple’a karşı boykot kampanyası başlattı

Birleşik Devletler’in ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve Google, Intel, Qualcomm gibi şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden şok edici gelişmelerin ardından Çinli akıllı telefon kullanıcıları Apple ürünlerine karşı boykot kampanyası başlattılar.

ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik aldığı bu kararla birlikte diğer teknoloji şirketlerinin de Huawei ile olan iş birliklerini bitirme kararlarının altında yatan temel sebebi Çinliler, Huawei’nin Apple karşısındaki durdurulamaz yükselişinin ABD hükümetini ve Apple‘ı oldukça fazla rahatsız etmesi olarak değerlendiriyorlar. ABD hükümetinin Huawei şirketine karşı yaptırım uygulatma politikasını Çinli şirketin yükselişini engellemeye yönelik bir hamle olarak değerlendiren Çinliler, ABD hükümetine cevap olarak Apple ürünlerinin vatandaşlar tarafından artık kullanılmaması gerektiğini bunun yerine özellikle Huawei ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Çinliler tarafından sosyal paylaşım platformu olarak kullanılan Weibo üzerinde Apple ürünlerine karşı başlatılan boykot kampanyasında Huawei ürünlerinin kullanıcılara Apple ürünlerinden daha iyi kalitede hizmet verdiği belirtilirken, kullanıcıların Apple ürünlerini kullanmayı bırakmaları talep ediliyor. Çinliler tarafından karşı hamle olarak yürütülmeye başlanan boykot kampanyasının Apple’ın ürünlerine etkisinin ne kadar olacağı ise teknoloji dünyası tarafından çok merak ediliyor.

Huawei bu olumsuz durumdan daha güçlü çıkabilir

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı konumunda yer alan Çin’in, Apple gibi şirketler için büyük önem arz ettiğinin farkında olan ABD’nin, Huawei şirketine yaptırım uygulama girişimlerine cevaplar sadece Apple ürünlerine karşı yürütülen boykot kampanyasıyla sınırlı kalacak gibi görünmüyor. Çin hükümetinin de ABD ürünlerine ve şirketlerine büyük yaptırımlar uygulaması gündemde. ABD hükümeti tarafından büyük yaptırımlara maruz kalan Huawei ise yaptığı açıklamalarda bu duruma karşı hazırlıklı olduklarını yaşanacak olumsuzluklardan kimin daha fazla etkileneceği ise ilerleyen günlerde görülecek şeklinde açıklama yaparak adeta Apple’a meydan okudu.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri