Elektrikli çöp kamyonu iş başında

Elektrikli otomobil, otobüs derken çok yakında karşımıza kendi elektriğini üretebilen çöp kamyonları çıkacak.

Volvo Trucks’ın alt markası olan Mack Truks, elektrikli çöp kamyonlarının üretimine yakında başlıyor. Bu kamyonların en büyük özelliği ‘sessiz’ olacak olması. Çöp kamyonlarının sesini kısması beklenen elektrikli sistem, güçlü bir yapıda olacak.

Elektrikli çöp kamyonu iş başında!

Üretilecek bu modelin 496 beygir gücündeki maksimum güç özelliği, en zor görevleri bile yerine getirmesini sağlayabilecek. Ayrıca, kamyonda yer alacak 4 adet lityum iyon bataryalar, 600 volt derecelendirmeyle motorları güçlendirecek ve bu sayede performans artışı sağlanacak.

Bu araçların bir diğer öne çıkan özelliği de yağ değişimini gerektirmeyecek olması. Bu da araçla ilgili maliyetleri kısan bir gelişme elbette. Elektrikli çöp kamyonlarının ne zaman üretim bandındaki yerini alacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. 

Buna ek olarak dünyada 2030 yılında satılan araçların yüzde 25’ini elektrikli araçların oluşturması bekleniyor. 2030’a kadar Çin’de satılan araçların yüzde 36’sının, Norveç’te satılanların da yüzde 39’unun elektrik araçlardan oluşacağı tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalara katılan Türk sürücülerin beyanları doğrultusunda da 11 yıl sonra ülkede satılan araçların yüzde 29’unu elektriklilerin oluşturması bekleniyor. Türk tüketicilerin yüzde 66’sı araçların pahalı olduğunu, yüzde 39’u şarj altyapısının yetersiz olduğunu ve yüzde 35’i de şarj süresinin uzun olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri