Facebook reklamlarında vergi dönemi başladı

Sosyal ağ Facebook, Türkiye’de reklam verenlerden yüzde 18 oranında KDV vergisi almaya başladı.

Bir süredir konuşulan dijital reklamlardan vergi alma uygulaması Facebook tarafından başlatıldı. Devletin üzerinde çalıştığı bir konu olan dijital içeriklere vergilendirmenin diğer alanlarda da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Facebook Türkiye’deki reklamlardan vergi almaya başladı

Daha önce reklam verirken vergi ödenmeyen Facebook’ta artık ödeme yaparken vergi bölümü de bulunuyor ve kullanıcılar reklam ödemelerini bu vergi eklenerek yapabiliyor. Ayrıca reklamverenlerden Türkiye Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 9. maddesi gereği Vergi Numarası girmeleri de isteniyor.

Uygulama Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösteren kişi ve kuruluşları bağlıyor ve Facebook üzerinden reklam verildiği zaman bu yüzde 18 oranında KDV vergisini ödemek gerekiyor.

Yapılan düzenleme devletin üzerinde çalıştığı dijital ürünlerin vergilendirilmesi konusunun birn sonucu gibi görünüyor. Daha önce de Amazon Bulut ve benzeri yurtdışı merkezli ürün ve hizmet sunan firmalar da yaptıkları satışlardan KDV almaya başlamıştı. Ayrıca genelde kişisel alışveriş yapılan Aliexpress gibi Çien merkezli sitelerden gelen ürünlerden de (fiyatına bakılmaksınız) 5.2 TL ücret alınmaya başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri