İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği kanununa eğlenceli bir şekilde dikkat çekmek amacı ile, GTA V video oyunundan alıntı yaparak, sürücülerin ve yayaların trafikteki davranışlarını gösteren bir video yayımladı.

RockstarGames, tarihinin en çok satan oyunu olan GTA V, bu defa eğitici bir video için kullanıldı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı videoda yaya önceliği kuralları oyunun internette viral olan özellikleri kullanılarak anlatılıyor.

İçişleri Bakanlığından sürücülere GTA videolu eğitim

Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sunulan “trafikte yaya önceliği” kanun teklifinin kabul edilmesinin ve Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesindeki konu ile ilgili düzenlemenin yapılmasının ardından 2019 yılı, İçişleri Bakanlığınca “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmişti. İçişleri Bakanlığı, şu ana kadar düzenlediği kampanyalar ve reklamlar ile konuya oldukça özen gösteriyor.

Araç sahiplerinin ve yayaların, yaya önceliği kuralına alışması ve trafikte gerekli düzenin sağlanabilmesi amacı ile gerçekleştirilen kampanyalara bir yenisi daha eklendi. İçişleri Bakanlığı, YouTube’dan yayınladığı video ile konuya eğlenceli bir bakış açısı ile dikkat çekmek amacı ile GTA V oyununun içinden alınan görüntülerle bir video oluşturuldu. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan video, oyundaki yapay zekaların trafikteki davranışlarını gösteren sahnelerden oluşuyor.

Trafikte yaya önceliğinin farklı durumlarda nasıl işlemesi gerektiği eğlenceli bir şekilde anlatılan videoda, konu ile alakalı farklı durumların oyun görevleri şeklinde kurgulandığını görmekteyiz. Görüntülerde araçlar kurallara uyduğunda GTA’nın klasik “görev başarılı” ekranı karşımıza çıkıyor. Son görevde ise oyunun ana karakterlerinden biri olan Michael’ın kurala uygun hareket etmediğini, ve bu yüzden telefonuna EGM tarafından gönderilen mesaj ile kanun gereği 488 TL para cezası uygulandığını görmekteyiz.

İlgili videoya aşağıdaki paylaşımdan göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri