Küçük davalara artık robotlar bakacak

Estonya, bu kez davaları robotlara emanet etmeye hazırlanıyor.

Son yıllarda önemli dijital atılımlar yapan Estonya, bu kez davaları robotlara emanet etmeye hazırlanıyor.

Küçük davalara artık robotlar bakacak!

Ülkede küçük çaplı davalar, yapay zeka destekli robot hakimler tarafından karara bağlanacak. Robot hakimler, kararları önceden programlanmış algoritmalarına ve eğitimlerine göre alırken, bu süreçte yasal belgeleri gözden geçirecek ve analizler yapacaklar.

Yeni nesil hakimlerin ilk aşamada 7.000 eurodan daha az tutarlı anlaşmazlıklara bakması bekleniyor. Hakimlerin kararları yasal olarak bağlayıcı olurken, kişilerin kararlara itiraz hakkı bulunacak. 

Henüz başlangıç aşamasında olan projenin hayata geçeceği tarih şu an için belirsiz. Ancak ülkede Mayıs ayı itibarıyla robot hakim çalışmasını da kapsayan geniş çaplı bir yapay zeka projesine start verilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda Mayıs itibarıyla Estonya mahkemelerinde sıradışı hakimleri görebileceğimizi söyleyebiliyoruz.

Gelişmeler oldukça dikkat çekici olsa da şimdiden hukuk dünyasının konuyla ilgili çeşitli çekinceleri oluşmuş. Bu çekinceleri ortadan kaldırmak için gelecek süreçte projenin hukukçuların tavsiyeleri doğrultusunda revize edilmesi planlanıyor. 

Bugün sadece 1.4 milyon nüfusa sahip olan Estonya, yeni teknolojileri benimseme ve dijitalleşme konularında öncü ülkeler arasında yer alıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri