Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2019

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2019

Televizyon seçimi konusunda yaşanan kafa karışıklığı ve karasızlık süreci bazen aylarca sürebiliyor, kendi araştırmalarınız neticesinde bir fikir sahibi olabilirsiniz ancak bu fikir mağaza ortamına girene kadar geçerli kalacak ve mağaza ortamına girdiğiniz anda gözleriniz aklınızdaki özellikleri unutturacak, üzerine birde satıcı personelin sizin fikirlerinizle uyuşmayan anlatımları eklenince ya hiç kafanıza yatmayan bir marka veya modeli alıp çıkacaksınız ya da bu duruma karşı direnç gösterip aylarca tv beğenmeye hem aklınıza hem mantığınıza hemde mağazadaki satıcı personelin fikirlerine uygun bir model belirlemeye çalışacaksınız.

Peki;  Televizyon Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz (2019)

Bu konuyu 4 ayrı şekilde ele alıp  değerlendirebiliriz.

 • Alacağınız televizyonun markasını internet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile belirlemeye özen gösterin, tam olarak markayı belirlememiş olabilirsiniz ancak en azından kafanızda iki marka belirleyip bu ikisi üzerinden yürürseniz alacağınız ürünü daha kısa sürede belirleyebilirsiniz. Örneğin kafanızda 2 marka belirlediniz Philips ve Samsung…
 • Alacağınız televizyonun boyutunu da aynı markada olduğu gibi belirlemeye çalışın, bu en kolay kısım olacak çünkü tamamen izleme mesafenize göre belirleyeceksiniz televizyonunuzu…

Eğer 4-5 m mesafeniz var ise 55″ – 65″  ideal boyut aralığıdır.

Eğer 2-3 m mesafeniz var ise 43″ – 49″ ideal boyut aralığıdır.

Daha fazla mesafe için 82″ e kadar yolunuz var buna karşın daha kısa mesafeniz var ise 24″ e kadar yolunuz var.

 • Özellik belirlemeniz gerekli örneğin siz alacağınız televizyonun kesinlikle 4k olmasını istiyorsanız daha düşük çözünürlüklere bakıp zaman kaybetmemelisiniz.
 • Geldik en önemli kriter olan bütçe konusuna kafanızda marka, özellik ve boyut belli ise yolun çoğunu kat ettiniz demektir.

Bu noktada yapmanız gereken şey bir teknoloji mağazasının veya internet satışı yapan bir mağazanın web sitesine girip boyut, özellik, marka ve fiyat kriterlerinizi belirtip filtreleme yapmaktır.

Eğer bunu yaptıysanız karşınıza en fazla 5 yada 6 tane model çıkacaktır, bu modelleri not alın artık çemberi daralttınız bundan sonraki kısım belirlediğiniz modellerin kronik sorunu var mı? Varsa nedir? Diye araştırmak;

Örneğin Samsung x model tv’yi beğendiniz bu modeli forum ve şikayet sitelerinde taratıp kullanıcılarının yaşadığı sorunları gözlemleyebilirsiniz.

Unutmayın her marka ya da model sorun yaşatabilir %100 sorunsuz bir marka yoktur, daha az sorunlu marka vardır.

4k Tv Alırken Nelere Dikkat Edilmeli (2019)

4k televizyon alırken dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta yoktur aslında 4k modelleri aralarında farklılık gösterebiliyor.

Samsung RGB renk dizilimi ile 3840/2160 pixel kullanarak 4k TV’yi sunar.

Lg WRGB renk dizilimi ile 3840/2160 pixel kullanarak 4k TV’yi sunar.

Peki RGB ile WRGB pixel dizilimleri arasındaki fark nedir?

RGB dizilimi genel manada birçok markanın kullandığı 4k nın 4k olduğu evveliyatından beri kullanılan pixel dizilimidir ki bu dizilimde bir sorun yoktur.

WRGB dizilimi ise W(Beyaz) pixelleri dizilime dahil ederek (sözde elektrik tüketiminden tasarruf ettiriyor). RGB dizilim kullanan markalar WRGB kullanan ekranlara 3k diyorlar bunun nedeni ise aralardaki beyaz yani boş pixellerdir.

4k sertifikası konusunda en önemli firmalardan biri olan Digitaleurope WRGB panellere 4k sertifikası vermemektedir.

Led tv alırken dikkat edilmesi gerekenler bunlardan ibaret ancak işin birde OLED boyutu var bu konuda çok çeşitli bilgilere ulaşmanız mümkün.

OLED ekranlar konusunda söyleyebileceğimiz artılar çok fazla eksiler de var tabiki.

Bu segmente çıkmışsanız kafanızda kesinlikle ( OLED mi QLED mi ) sorusu belirecektir.

Bu soruya net cevap verelim istedik.

OLED farklı bir ekran yapısına sahiptir bu noktada QLED ile kıyaslamak yanlış olacaktır çünkü QLED sonuç olarak bir LED televizyondur.

 • Renk Kalitesi : OLED
 • Ses Kalitesi : OLED
 • Beyaz Kalitesi : QLED
 • Siyah Kalitesi : OLED
 • Parlaklık : QLED

Buraya kadar (OLED mi QLED mi ) karar verememiş olabilirsiniz bu gayet doğal ancak ortada azımsanmayacak düzeyde bir sorun var o da OLED ekranların Logo Yanığı sorunu…

QLED LOGO YANIĞI

 

Logo yanığı belirli bir süre sonunda her OLED ekranda %90 ihtimalle olacaktır.

Bunun önüne geçmek imkansız gibi bir şeydir ekranınızda dikkatli baktığınız zaman izlediğiniz kanalın logosunun iz bıraktığını fark edeceksiniz.

Logo yanığı garanti kapsamında mı? Evet servis bu konuda ilk olarak tv servis menüsünden yapacağı ekran optimizasyonları ile logo yanığını silmeye çalışır bu çoğu zaman özellikle Lg marka oledler de mümkün olmaz bu durumda ekran değişimi yapılır ve sorununuz çözülür ama unutmayın ki hala bir OLED ekranınız var ve o logo yanığı yeniden size uğrayacaktır garanti süreniz boyunca sorun yok ekran değişimi yapılır ancak garantiniz bittikten sonra izlediğiniz hiçbir şeyden keyif alamayacaksınız. Lg’nin aksine Samsung QLED’lerde 2 yıl ürün garantisi haricinde 10 yıl da panel garantisi vardır, tüm bu olasılık dahilindeki sorunlar ve çözümleri karşılığında Teknokonu.Com ailesi olarak siz değerli okurlarımıza QLED’i öneriyoruz..

Sıcak aile ortamınızda izleyeceğiniz her filmde kaliteyi yaşadıkça, bizleri aklınıza getireceğinizi biliyoruz 🙂

Keyifli izlemeler..

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2019” için bir yorum

 • Mart 7, 2019 tarihinde, saat 1:31 pm
  Permalink

  Güzelmiş admin kardeş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri