26 February, 2021
hayır lokması ne zaman dökülür

Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tatları arasında yer alan hayır lokması, 1400’lü yılından bu yana ülkemiz sınırları içerisinde değişilmeyen bir tat haline gelmiş bulunuyor. Arap mutfağından çıkan hayır lokması, hemen her bütçeye uygun fiyatlarla yapılabilen veya satın alınabilen bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Pratik bir yapım kabiliyeti gerektiren lokma tatlısı türü genellikle hayır amaçlı dökülmektedir. Yapımı oldukça basit olan ve hemen herkesin evde kendi imkanlarıyla yapabileceği bu tatlı genellikle Saray Tatlısı veya İzmir Lokması olarak da adlandırılmaktadır. Konumuz kapsamını oluşturulan hayır lokması ne zaman dökülür sorusuna cevap vermeden önce bu meşhur tatlı hakkında bilgiler aktarmaya devam edelim.

hayır lokması nedir

Hayır Lokması Yapımı Zor Mu?

Tarihi bir mutfak kültürüne sahip olan hayır lokmasını elinizin altındaki birkaç malzeme ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Tatlının ilk zamanlar ki hali tıpkı halka tatlılar gibi şekle sahipti. Günümüzde ise birçok farklı şekille karşımıza çıkan hayır lokması, ustaları tarafından yapıldığında bambaşka bir tat ile karşımıza çıkıyor. Lokma ustaları genellikle tariflerinde yeteri miktarda un, toz şeker, maya ve su ile hazırladıkları karışım nezdinde bu tatlıyı bizlere sunuyor. Bu tarifler ile kendinizde evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Kilo aldırmayan hayır lokması oldukça düşük bir kalori derecesine sahip olmaktadır.

Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Yukarıda belirttiğimiz tarifler ile evde kendinizin de yapabileceği bu tatlı tarifini tüketebilirsiniz. Ülkemizin hemen her coğrafyasında farklı tariflerinde ek edildiği bu lezzetli tatlı daha çok İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Ankara gibi illerde çeşitliliğiyle karşımıza çıkıyor. Normal günlerde de aile veya misafir bireylerine sunulan bir tatlı türüne sahip hayır lokması, genellikle dini ve kültürel kaynaklardan ötürü döktürülebiliyor. Bu özel günler için kendi evinizde yapabileceğiniz tatlıyı, dilerseniz işin ustası olan kişilere de cüzi bir miktar karşılığında yaptırabilirsiniz.

Hayır Lokması Neden Döktürülür?

Hayır lokması ne zaman dökülür sorusunu da oluşturan bu başlığımıza ilk açıklama olarak normal günlerinizde de kendiniz veya sevdikleriniz için hayır lokması dökebilirsiniz. Fakat bunun dışında dini ve kültürel kaynaklı olarak da daha çok tercih edildiğini söylemekte fayda var. Evde belirli malzemeler ile hazırlanabilen şerbetli tatlıyı dilerseniz bulunduğunuz il nezdinde hizmet veren ustalardan da temin edebilirsiniz.

  • Hayır lokması vefat eden yakınlarınız için hayır amaçlı olarak döktürülüyor. Buna ek olarak yeni doğan çocuklar veya yeni evli çiftlerin hayırlı bir yol kapsamında olmaları adına döktürülebilmektedir. Ölüm, doğum ve yuva kurma amacıyla döktürülen hayır lokmaları bu kapsamda misafiriniz olan kişilerin hayır duasını almak ve ağızlarını tatlandırmak için yapılmaktadır.
  • Hayır lokmasının döktürülmesine yol açan bir diğer durum ise adak adama üzerinedir. İnsanlar sürekli dilekler dilemekte ve bu istediklerine ulaştıklarında ise karşılığı iyiliğe dönüşsün ve hayır duası alınsın diye lokma tatlısı döktürülür.

İpucu: Evde Hayır Lokması Nasıl Yapılır? 

 

 

Paylaş
Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir