Koltuk Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koltuk Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koltuk takımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Oturma odalarımızda yer alan koltuklar, birçoğumuz için ayrı bir önem taşır. Genellikle çokça vakit geçirdiğimiz bu koltukların rahat olmasının yanı sıra hem kendimiz hem de evimize gelen misafirlerimiz için dekoratif açıdan güzel olmaları da önemli. Koltuk takımı alacağımız zaman karşımızda birçok farklı renkte, desende, modelde seçeneğin olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Peki hangisini seçeceğiz? İşte koltuk takımı seçerken dikkat etmemiz gerekenleri sizler için sıraladık.

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahat bir koltuk sahibi olabilmek için almadan önce mutlaka üzerine oturup rahatlığını bir kontrol etmekte fayda var. Seçeceğimiz koltuk çok yumuşak ya da çok sert olmamalı, ikisinin ortasında olmalı. Ama tabi bu noktada size göre rahat olup olmadığına yine siz deneyerek karar verecek, koltuk seçimi yaparken bunu göz önünde bulunduracaksınız.

Bir koltukta gerçekten rahat olabilmemiz için sadece yumuşaklığına dikkat etmemiz yeterli değil. Koltuğun yerden yüksekliği de bir diğer önemli husus. Koltuğa oturduğumuzda ayaklarımız yere değiyor mu ya da değdiğinde bacaklarımızı kıvırmamız gerekiyor mu? Yani kısaca koltuk acaba boyumuza uygun mu?

Dekorasyonunu yaptığımız, koltuk takımı aldığımız oda için alacağımız koltuğun boyutları, şekli, rengi, deseni de oldukça önemli.

Seçeceğimiz koltuk öncelikle boyutları ile odamıza uygun olmalıdır. Koltuk almadan önce odada koltuğu koymayı düşündüğümüz alanın boyutlarını etraftaki eşyaları da hesaba katarak ölçmeliyiz. Çok büyük bir koltuk alarak alanı dar olan kısımları daha da dar hale getirmemiz anlamsız olur. Ayrıca büyük alanlı odalara da çok küçük koltuklar seçmek belki de kullanışsız olabilir.

Alacağımız koltuğun şekli ve yapısı da odamıza uyum sağlaması için önemli bir yere sahip. Koltuk modelleri arasında sıkça karşılaştığımız “L” tipi koltuklar da seçeneklerimiz arasında yerini alabilir örneğin. Köşe takımı olarak da adlandırılan bu tür koltuklar oldukça kullanışlı ve şık görünüyorlar.

Koltuk Takımı

Ayrıca koltuğumuzun kol ve sırt kısımlarının ince mi kalın mı olduğu kapladığı alanı doğrudan etkiliyor. Örneğin büyük odalarda kol ve sırt kısımları kalın ve kalıplı koltuk modelleri rahatlıkla kullanılabilirken küçük odalarda bu kısımları ince olan, kol kısımları belki de hiç olmayan modeller tercih edilebilir.

Seçeceğimiz koltuğun renk ve desenleri de odamıza uyum sağlamalıdır. Her ne kadar mağaza da çok beğenseniz de odanızda uyumsuz duran ve göz zevkini bozan bir koltuğu aldıktan sonra siz de sevmemeye başlayacaksınız. Bu sebeple koltuğumuzun renkleri odamıza uyum sağlayacak şekilde olmalıdır. Odamızın sade bir dekorasyonu varsa desenli, çiçekli koltuklarla odamıza canlılık katabiliriz. Ancak odamız hali hazırda çeşitli desenlerle dekore edilmiş ise daha da yoğun bir desen ve karışıklık ortamının oluşmaması adına sade ve düz renkli koltuklar tercih edilebilir.

Birçok özelliğine karar verdik ancak ayrıntılara da dikkat etmeliyiz. Özellikle koltuğun kaplandığı kumaş belki de hanımların çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi. Koltuğun rahat bir şekilde temizlenebilmesi için silinmeye uygun olması, kolay silinebilmesi önemli bir avantaj diyebiliriz. Koltukları incelerken kaplamasının ne tür olduğunu, deri mi ya da başka tür bir kumaş mı olduğunu, kılıfların çıkarılıp yıkanmaya uygun olup olmadığını sorarak değerlendirme yapabiliriz.

Biliyoruz ki birçoğumuz yatılı misafirleri de evlerimizde ağırlıyoruz. Bu sebeple çekyat tarzı koltuklar misafirlerimize yatacak yer sağlamak için avantajlı olabiliyor. Eğer sizin için de böyle bir durum geçerli ise açılıp yatak olabilen modelleri tercih etmeniz, oturma odalarınızda koltuklarınızı hem koltuk hem de gerektiğinde yatak olarak kullanabilmenize imkan tanır.

Evinizde fazla eşyaları koyacak yere ihtiyaç duyuyorsanız yine koltuk seçiminde buna dikkat edebilirsiniz. Altı bazalı birçok koltuk modeli, ev sahiplerine ek depolama alanı sunuyor. Böylelikle aldığınız koltuğun kapladığı alan aynı zamanda sizin için eşya konulabilecek bir alana da dönüşüyor, yerden tasarruf edebilmiş oluyoruz.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir