1 March, 2021
Konut Kredisi (Mortgage) Nedir

Konut Kredisi (Mortgage) Nedir?

Konumuz dahilinde sizlere konut kredisi (mortgage) nedir ve faiz oranları nelerdir üzerine bilgiler hazırladık. Mortgage, bir konut kredisi erbabında yer almakta olup sadece konut değil arsa, işyeri, imalathane ve benzeri gayrimenkul üzerine yer alan etkenler içinde geçerli bir kavramı kapsamaktadır. Daha telaffuzlu bir açıklama yapmak gerekirse uzun vadeli konut kredisi kapsamında yer alan bir kredi türünü kapsamaktadır. 2007 senesinde yasallaşan Mortgage kredisi, ileriye dönük geliştirilerek ülkemizde verilen tüm konut kredilerini içerisinde kapsamaktadır.

Bu sistem sayesinde Türkiye’de yer alan tüm banka ve finansal kuruluşlar birbirinden farklı piyasa gereçlerine yönelik etkenleri kullanarak daha ucuz kredi desteğini tüketicilere kullandırabilmektedirler. Konut kredisi kapsamında yer alan Mortgage konut kredisi, tüketicilerin daha düşük ödeme ile birlikte daha uzun vade seçeneklerinden faydalanarak kira öder gibi ev sahibi hayallerine ulaşma olanağına sahip olmaktadırlar.

MORTGAGE KREDİSİ FAİZ ORANLARI NASIL İŞLİYOR?

Yıllarca ev sahibi olmak isteyen kişiler konut kredisi çekerek kira öder gibi ev sahibi olma olanağını yaşadığı gibi, az biraz da olsa bu kredinin karşılığı olan kredi faizini de ödemek zorundadırlar. Her kredi türünde de olduğu gibi konut kredisinde de uygulanan konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişen bir nitelik sunmaktadır. Öte yandan değişken bir yapıya sahip olarak uygulanan faiz oranları aynı zamanda sabit bir oranda da seyir gösterebilmektedir. Fakat ülkemizde bulunan bankaların çoğunluğu istisnalar haricinde genel olarak sabit faiz oranlarını tüketiciye mal etmektedir. Mortgage konut kredisi için gerekli olanlar arasında ilk sırada satın alınan konutun teminat olarak gösterilmesi gelmektedir. Ticari kapsamda yer alan gayrimenkuller teminat olarak bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Bu oluşturulan teminat kapsamındaki konut, banka tarafından ipotek olarak tesis edilmektedir.

MORTGAGE BAŞVURUSUNDA DİKKAT EDİLMEK GEREKENLER

Mortgage konut kredisi veya diğer oluşumlar üzerine yapacağınız başvurular öncesinde mutlaka dikkat etmeniz gereken konular üzerinde temkinli olun. Bu kapsamda yer alan faiz oranları ve vadeleri detaylı bir şekilde inceleyerek size en uygun banka hangisi ise o bankadan kredi desteğini alın. Size uygun kredi faiz oranı ve vade seçeneğini oluşturduktan sonra ödeme planını oluşturarak aylık ödemelerinizi buna göre düzenleyin.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ MÜ?

Pandemi sonrasında bankalar kredi türleri üzerine farklı kampanyalar ve beraberinde faiz oranlarını da yeniden düzenledi. Özellikle de düşük faizle bireysel kredinin ardından konut kredilerine yönelik faizler dibe çekildi. Kiradan kurtulup konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler en uygun kredi arayışına geçmiş bulunuyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin bankalar tarafından sunulan kredi ürünlerini kendi bütçe durumlarına göre belirlemeleri bir avantaj olacaktır. Kredilerin aylık ödemelerini giderlerinize göre ayarlayarak, zorlanmadan ödemeniz faydanıza olacaktır.

Paylaş
Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir