26 February, 2021
Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leke tedavisi nasıl yapılır? Yeni doğan bebeklerin cildinde yoğun veya soluk türde lekeler olabilir. Bunlar geçici veya kalıcı doğum lekesi olarak adlandırılır. Doğum lekesi tedavileri nasıldır, doğum lekesi çeşitleri nelerdir cevabı yazımızda.

Leke Tedavisi

Doğum lekesi vücudun herhangi bir kısmında melonosit pigmentlerinin yoğunlaşması nedeniyle meydana gelir. Doğum lekeleri herhangi bir risk içermese de doktor kontrolünde belirli aralıklarla incelenmeye alınmalıdır. Oluşum nedenlerine bağlı olarak incelenen bu lekeler kahverengi, siyah, kırmızı gibi farklı renklere sahip olabilir.

Lekenin tipi, büyüklüğü, büyüme hızı ve dağılımı ele alınarak doğum lekesi tedavisi işlemine geçilir. Tedavide en fazla ön plana çıkan yöntemler şu şekilde sıralanır:

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi doğum lekelerinin önemli ölçüde hafifletilmesine veya ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Erken tarihlerde başlayan lazer tedavisinin, diğer tedavi çeşitlerine göre daha etkili sonuçlar sunduğu bilinmektedir. Cerrah veya dermatologlar eşliğinde gerçekleşen lazer tedavisinin özellikle bebeklik döneminde başlatılması tavsiye edilir. Lazer tedavisi lokal anestezi altında yapılırken kalıcı sonuçlar vaat etmesiyle ön plana çıkmaktadır. Tedavinin akabinde ciltte kısa süreliğine morarma veya şişmelere rastlanabilir.

Lazer tedavisinde lekenin melanosit veya damar kaynaklı olup olmaması tedavinin seyrini değiştirir. Lazer tedavisi basit ve hızlı bir yöntem olduğundan dolayı leke tedavisinde en fazla başvurulan seçeneklerden biri halindedir.

Cerrahi Uygulama

Cerrahi müdahale daha çok büyük çaplı lekeler için gerekli sayılır. Doğum lekesi tedavisi yöntemlerinde sıklıkla başvurulan bu seçenek lokal anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi sonrasında neşterle doğum lekesinin çıkartılması sağlanır. Doğum lekelerinin büyük olması halinde parçalar halinde lekenin alınması söz konusu olacaktır. Poliklinik ortamında gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi başarılı sonuçlar sunmaktadır. Hastaneye yatış gerektirmeyen bu yöntem kısa sürede sonuç verdiğinden dolayı günümüzde doğum lekesi tedavi yöntemleri arasında popüler seçeneklerden biri haline gelmiştir. Cerrahi yöntemle leke tedavisi her yöntemi denediği halde başarılı sonuç alamayan kişiler için tavsiye edilen bir yöntemdir.

İlaç Tedavisi

Öte yandan doğum lekesi geçirme yöntemleri arasında beta blokerlarda yer almaktadır. Özellikle lekelerin boyutunu küçültmek ve azaltmak adına beta blokerlardan yararlanılır. Uygulamanın sonrasında lekelerde solma, büzülme ve yumuşama gibi lekenin görünümünü önemli ölçüde değiştirecek etkiler meydana gelir. Ayrıca cilt üzerine uygulanabilen beta blokerlarda aynı şekilde başarılı sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Beta blokerlara ek olarak kortikosteroidlerde doğum lekesi tedavi yöntemleri arasında en fazla ön plana çıkan seçenekler arasında yer almaktadır. Bu tip ilaçlar doğrudan veya oral yolla alınabilir. Kortikosteroidlerin doğum lekelerinin boyutlarını küçülttüğü ve görüntüsünün azalmasına yardımcı oldukları tespit edilmiştir.

Doğum Lekesi Türleri

Doğum lekesi tedavisine geçilmeden önce lekenin türüne bakılmaktadır. Pigmentli benler, sütlü kahve lekeleri, nevüs simpleks, gül lekeleri, mavi gri leke, nevus flammeus ve kavernöz hemanjiyom olmak üzere 7 farklı doğum lekesi türünün olduğu bilinir.

En sık rastlanılan lekelerden biri olan pigmentli benlerin küçük çapta olanları yaygındır. Büyük boyutlu pigmentli benler kötü huylu olabilir. Bu nedenle büyük çaptaki türleri titizlikle takip edilmelidir. Öte yandan süt kahve lekeleri olarak bilinen benlerin çıkıntısız ve kenarları belirgindir. Nevüs simpleks ise genel olarak yüz bölgesinde göz kapaklarında veya üst dudakta görülür. Bu tarz lekelerin çoğunluğu kendiliğinden geçer. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayan bu tarz lekeler diğer türlere göre kalıcı olmadığından daha zararsızdır. Gül lekeleri ise yumuşak bir yapıya sahiptir. Bazen çil kadar küçük olabildiği gibi, bazen de aşırı büyük olabilir. Damar kaynaklı olan bu lekeler çoğunlukla soluk renge sahiptir. Çocuklarda genel olarak ilkokul dönemine kadar devam ettiği ve daha sonra kendiliğinden ortadan kaybolduğu görülmüştür. En uygun doğum lekesi sildirme ve uygulamaları için doktora danışmanız yeterlidir.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir