26 February, 2021
Mutfağınızı Büyük Göstermenin Yolları

Mutfağınızı Büyük Göstermenin Yolları

Mutfağınızı büyük göstermenin yolları nelerdir? Birçok evin en büyük eksikliklerinden bir tanesi, özellikle de bayanlar için, küçük mutfaklar. Evin planlanmasında diğer odalara yer ayırabilmek için küçük bırakılan mutfaklar, içerisinde yaşayan aile için çeşitli sıkıntıları ortaya çıkartabiliyor. Mutfağa bir türlü sığamamak bir yana içerisinde bulunurken dahi kendimizi rahat hissedememek önemli bir sorun oluyor bizler için. Peki mutfağımızda birkaç kolay yöntemi uygulayarak gözümüze olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilir miyiz? Cevabımız, evet.

Bir odamız küçük gelirse eğer hadi bu eşyayı da diğer odaya koyayım diyerek bazı eşyaları kaldırabilir, kendimize yer açabilir, eşyaların yerlerini değiştirebiliriz. Ancak mutfaklarımız için bu genellikle geçerli değildir. Mutfak eşyalarımızı çoğunlukla başka yerlere kaldırmamız pek mümkün olmaz ki zaten tüm gerekli eşyaların elimizin altında, yakında olmasını isteriz. Bizler de bu sebeple farklı yöntemlerle alanımızı en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız. Sahip olduğumuz sınırlı bölgeyi hem daha iyi fikirlerle birlikte kullanmaya çalışacağız hem de etrafın gözümüze daha büyük gözükebilmesi için ipuçlarına değineceğiz.

Mutfağınızı Büyük Göstermenin Yolları Önerilerimiz

Küçük bir odayı daha da küçülten unsurlar tabii ki içeride yer alan eşyalardır. Bu kural mutfağımız için de geçerli. Mutfağımızın alanı zaten küçükken içeriye giren eşya sayısı arttıkça bize kalan boş alan azalır. Bu nedenle gereksiz eşyalardan tamamen kurtularak işe başlayacağız.

Mutfağınızda bir yemek masası yer alıyorsa gözümüzü önce ona dikelim. Eğer evimizde yemek masamızı koyabileceğimiz, yemek yiyebileceğimiz farklı bir alan varsa masayı mutfaktan çıkartıp bu yere taşımamız avantajlı olabilir. Böylelikle küçük olan mutfağımızda önemli denilebilecek bir alanı kurtarmış oluruz.

Acaba başka gereksiz eşya var mı? Etrafı iyice süzerek bunun üzerine düşünebilirsiniz. Örneğin özel misafirler için ayrılan yemek takımları genellikle dolaplara kaldırılıyor ve misafir gelmedikçe çıkartılmıyor. Siz de bu tür eşyaları mutfak dolaplarınızda saklıyorsanız bunlar bir anlamda boşa yer kaplıyor denilebilir. Evinizde farklı bir dolaba bu tür yemek takımlarını ve kullanmadığınız diğer tabak, bardak, tava, tencere gibi eşyaları kaldırabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda gider alırsınız ve böylelikle boşa yer kaplamamış olurlar.

Eşyalarımızı azalttıkça bize kalan boş alan artacak. Dolap içlerindeki fazla eşyalarımızı çıkartmamızla birlikte de dışarıdaki eşyaları daha kolay dolaplarımıza yerleştirebileceğiz. Yani aslında yine aynı kapıya çıkıyoruz. Eğer küçük bir mutfağımız varsa böyle bir yol izlemek önemli. Göz önünde fazla eşya bırakmayarak boş alanı arttırırken göz önündeki kalabalığı da azaltarak daha rahat ortam sağlıyoruz.

Eğer imkanımız varsa mutfak eşyalarımız için kullanışlı dolap sayımızı arttırabiliriz. Küçük mutfakların dolaplarının iyi tasarlanmış ve yerleşimi üzerine kafa yorulmuş olmalı. Özellikle odalarda pek kullanılmayan alanlar olan yüksek kısımlara doğru şekilde dolap yaptırılması bizlere ek alan sağlayacaktır.

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar için en güzel ve kullanışlı tasarımlar da aslında en ufak alanların dahi kullanılabileceği fikirlerle ortaya çıkıyor. İnce denilen, küçük denilen alanlar da boş bırakılmayarak farklı yöntemlerle değerlendiriliyor ve kullanışlı saklama alanları oluşturulabiliyor.

Mutfakların göze daha rahat, ferah ve büyük gelmesi için birkaç ipucumuz daha var. Eğer küçük alanlı bir mutfağınızın olduğundan daha geniş ve ferah gözükmesini istiyorsanız şunlar bu konuda büyük yardımda bulunacaklardır:

Mutfağınızın duvarlarının açık renkli olması

Dolap renklerinin açık renkli olması

İçerinin bolca güneş ışığı alması

Güneş ışığının yeterli olmadığı zamanlarda iyi aydınlatılabilmesi

Ayrıca mutfağımıza dekoratif ürünler seçerken de dikkatli olmamız şart. Küçük küçük çok sayıda dekoratif ürün almak yerine az sayıda, hatta birkaç adet ancak biraz büyük boyutlarda ürünleri tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Eğer boş kalan bir duvarınız varsa içinizi daha da açacak, açık renklerde, deniz manzarası ya da benzer manzaralar içeren bir tablo tercih edilebilir. Bunlar dışında odanızı fazlaca dolduracak ürünlerden kaçınmak iyi olacaktır.

Mutfağınızı büyük göstermenin yolları nelerdir? Konumuz ile ilgili görüşlerinizi, sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir