26 February, 2021
Plated Rich Plazma Nedir? PRP Enjeksiyonları

Plated Rich Plazma Nedir? PRP Enjeksiyonları

Plated Rich Plazma nedir?  Gün geçtikçe artan kırışık ve benzeri vücut fonksiyonlarınızı düzeltmenin yollarını arayan kişilerin sıkça sorduğu sorulardan birisi olan PRP yöntemi nedir?

PRP yöntemi ve yararları konusuna geçmeden önce PRP yönteminin ana hususu olan plazma trambosit nedir? Bunu öğrenmekte fayda var.

Plazma Nedir ve Trombosit Nedir?

Plazma, kanın sıvı kısmıdır. Büyük ölçüde su ve proteinlerden oluşur ve kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin vücutta dolaşmasını sağlar. Trambositler vücuda yarar sağlayan kan hücreleridir.

Plated Rich Plazma (PRP) nedir ve PRP enjeksiyonları nelerdir?

Plated Rich Plazma (PRP) tedavisi, yaralı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için hastanın kendi trombositlerinin konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanır. Bu şekilde PRP enjeksiyonları, kas-iskelet sistemi sorunlarını iyileştirmek için her bir hastanın kendi iyileşme sistemini kullanır.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP enjeksiyonları, kendi kanınızın bir ila birkaç tüpünden herhangi bir yere alınarak ve trombositleri konsantre etmek için bir santrifüjden geçirilerek hazırlanır. Bu aktive olmuş trombositler daha sonra doğrudan yaralı veya hastalıklı vücut dokunuza enjekte edilir. Bu sayede vücudun ürettiği büyüme hormanları serbest kalmaktadır ve yara hızlıca iyileşir. Bu yöntem saç ekim yöntemine de benzemektedir.

Plated Rich Plazma (PRP) Neleri Tedavi Edebilir?

PRP enjeksiyonları yırtık tendonları, tendiniti, kas yaralanmalarını, artritle ilişkili ağrıları ve eklem yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılır. Son zamanlarda kozmetik prosedürler içinde sıkça kullanılmaktadır.. Örneğin, dermatologlar ve saç protezi uzmanları, erkek ve kadınları etkileyen erkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesi tedavilerini etmek için PRP enjeksiyonlarını kullanır. Bazı dermatologlar da yüz için PRP tedavileri sağlamaktadır. Bunlar “vampir yüz bakımı” olarak da adlandırılmaktadır.

PRP Nasıl Çalışır?

PRP’nin nasıl çalıştığı tam olarak net olmasa da laboratuvar çalışmaları, PRP’deki büyüme faktörlerinin artan konsantrasyonunun iyileşme sürecini potansiyel olarak hızlandırabileceğini göstermiştir.

İyileşmeyi hızlandırmak için yaralanan bölge PRP ile tedavi edilir. Bu iki şekilde yapılabilir:

PRP, yaralı bölgeye dikkatlice enjekte edilebilir. Örneğin, koşucularda ve tenisçilerde yaygın olarak görülen bir durum olan aşıl tendonunundaki topuk kordonu şişebilir, iltihaplanabilir ve ağrılı hale gelebilir. PRP ve lokal anestezi karışımı doğrudan bu iltihaplı dokuya enjekte edilebilir. Daha sonra, enjeksiyon bölgesindeki ağrı aslında ilk veya iki hafta artabilir ve hastanın faydalı bir etki hissetmesi birkaç hafta alabilir.

PRP, bazı yaralanmalarda ameliyat sonrası iyileşmeyi iyileştirmek için de kullanılabilir. Örneğin, topuk kordonu tamamen yırtılmış bir sporcu, tendonu onarmak için ameliyat gerektirebilir. Yırtık tendonun iyileşmesi muhtemelen ameliyat sırasında yaralı bölgeyi PRP ile tedavi ederek iyileştirilebilir. Bu, PRP’nin gerçekten yırtık dokulara dikilmesine izin verecek şekilde özel bir şekilde hazırlanarak yapılır.

Genç Bir Cilt İçin PRP Teknolojisi

PRP, gevşedikten sonra cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Yaşlandıkça cildiniz sıkı kalma kabiliyetinin çoğunu kaybeder. Bunun nedeni, genç yaşlara kıyasla içinde çok fazla kolajen bulunmamasıdır. Vücut zamanla doğal olarak kolajen üretim hızını yavaşlatır. Kolajen cildin tokluğunu koruyan maddesi olduğu için daha azı cildin gevşemesine neden olur. Bu, istenmeyen çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına yol açacaktır.

PRP enjeksiyonları, kollajen büyümesini uyaracaktır. İlerleyen aylarda madde, yaşlanma süreci başlamadan önceki seviyesine yakın seviyeye ulaşacaktır. Bu süre zarfında cilt sıkılaşacak, çizgiler ve kırışıklıklar kaybolmaya başlayacaktır. Bu nedenle PRP tedavisi yaptırmak isteyenler son zamanlarda gittikçe artmaya başlamıştır.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir