26 February, 2021
Taşınabilir Şarj Cihazları Neye Göre Alınır?

Taşınabilir Şarj Cihazları Neye Göre Alınır?

Taşınabilir şarj cihazları neye göre alınır? Son aylarda hızlı bir yükselişe geçen taşınabilir şarj cihazlarını bugünkü yazı konumuzun odağına almak istedik. Artık teknoloji ürünleri satılan her platformda birçok markaya ait çeşit çeşit taşınabilir şarj aletlerinden bulmak oldukça mümkün. Ayrıca çok da geniş bir fiyat aralığına yerleşiyor bu ürünler. İşte bu sebeple ürünleri tek tek değil, genel itibari ile inceleyecek; bizlere ne gibi özellikler sunduklarına göz atacağız. Uygun fiyatlılar acaba kötü mü? Pahalıları almaya gerek var mı? Aralarındaki özellik farkları neler? mAh değeri neyi ifade ediyor? Bu gibi sorulara cevap arayacağız.

Taşınabilir Şarj Cihazları

Akıllı telefonlarda ekranlar büyüdükçe, internet kullanım sürelerimiz arttıkça, kullandığımız uygulama ve oyunlar çoğaldıkça, kısacası telefonla olan etkileşimimizi arttırdıkça artık pillerin dayanabildiği süreler iyice düşmeye başladı. Birçok akıllı telefon için günün sonuna kadar şarjının dayanabilmesi büyük bir marifet. Hal böyle olunca da elinizdeki akıllı telefonda ya mümkün olduğunca az işlem yapıp standart bir kullanımla günü geçireceksiniz ya da şarjının kısa bir sürede bitmesini göze alacaksınız. Ancak gün içinde telefonunuzun şarjı biterse ne yapabilirsiniz? İşte hal böyle olunca malum ihtiyacı gören üreticiler taşınabilir şarj cihazlarını piyasaya sürmeye başladılar.

Taşınabilir şarj aleti dediğimiz elektronik cihazlar aslında telefonumuza ek bir batarya gibi görülebilir. Yani bu cihazlar güne, telefonunuzun bataryasına ek olarak bir bataryaya daha sahip şekilde başlamanızı sağlıyor.

Hangi Telefonlara Uyumlu?

Neredeyse her akıllı telefona uyumlu. Taşınabilir şarj cihazları genel anlamda “universal” olarak geçer. Yani bu kelime, akıllı telefonların çoğu ile uyumlu olduğunu belirtir. Bu özelliğini de akıllı telefonların bilgisayarların USB girişi üzerinden şarj olabilmesine borçludur.

Nasıl Şarj Eder?

Taşınabilir şarj aletlerinin telefonunuzu şarj edebilmeleri için öncelikle kendileri şarj olmalıdır. Bulunduğunuz ortamda uygun bir priz ya da bilgisayar varken öncelikle bu şarj aletlerinin bataryasını doldurmanız gerekmektedir ve şarjları dolu iken gün içinde yanınıza alabilirsiniz. Telefonunuzun şarjının bitmesi halinde ise, USB şarj kablosunu kullanarak telefonunuzu taşınabilir şarj aletinizin USB girişine takın. Bu şekilde telefonunuzun şarj olmaya başladığını göreceksiniz.

mAh Değeri Nedir?

Piyasada onlarca çeşit taşınabilir şarj aleti bulunuyor. Bu şarj aletlerini birbirinden ayıran en temel özellik ise mAh birimine sahip değer. 2200, 2600, 2800, 3000, 4000, 5000, 7000 mAh gibi çok geniş bir aralıkta kapasitelere sahip olabilen taşınabilir şarj cihazlarında dikkat etmeniz gereken noktaların başında bu özellik geliyor. Peki bu değer nedir? Bu mAh değerleri taşınabilir şarj aletinin pil kapasitesini göstermektedir. Daha yüksek kapasiteye sahip bir şarj aleti telefonunuzu birden fazla kez şarj etmenize de olanak sağlayabilir. Burada karşılaştırma yapmanız gereken nokta telefonunuzun batarya kapasitesinin kaç mAh olduğudur.

Taşınabilir Şarj Cihazları

Boyutları da Önemli

Sürekli taşınabilir desek de belki de dikkat çekmemiz gereken nokta kolay taşınabilir olup olmadıklarıdır. Bu tür bir cihaz alırken belki de kapasitesinin yanında boyutlarına da son derece dikkat etmekte fayda var. Günlük kullanımda çantanızda mı, cebinizde mi taşıyacağınız da bu konuda sınırlarınızı çizmenizde rol oynar ancak genel olarak baktığımızda bu cihazlarda farklı marka ve modeller çok farklı boyut ve ağırlıklarda cihazlar piyasaya sürebiliyorlar. Tabii şarj cihazlarının batarya kapasitelerinin artması da boyutlarının büyümesine sebep oluyor. Doğal olarak daha büyük boyutlarda, biraz daha fazla ağırlıklarda olan cihazları taşımak daha zor olabilir. Ağırlıklar gramlarla ölçülse ve aradaki fark az gibi görünse de telefonlarda olduğu gibi elde ve cepte taşıma sırasında bu farklar sizi rahatsız ediyor mu diye bakmanız önemli.

Taşınabilir Şarj Cihazları Neye Göre Alınır? Marka Farkı ve Fiyat Aralıkları

Çok kısa bir araştırma bile yapsak hemen bir teknoloji mağazasında 30 TL’den 300 TL’ye kadar çeşitli taşınabilir şarj cihazlarını görmek mümkün. Bu fiyat farkını oluşturan iki temel öğe var. Birincisi şarj cihazlarının kapasiteleri, diğeri ise marka ve kullanılan teknoloji.

Öncelikle yukarıda anlattıklarımız doğrultusunda bu cihazların kapasitelerini düşünerek basit bir doğru orantı kurabilirsiniz. Ne kadar yüksekse o kadar iyi gibi. Ancak temel olarak kapasitenin fazla olması ürünün fiyatının da fazla olmasını doğuruyor. Bu sebeple ihtiyacınıza uygun bir seçim yapmak daha doğru olacaktır.

Fiyatı doğrudan etkileyen diğer bir öğe ise ürünün markası ve markanın üründe kullandığı teknoloji. Genellikle kullanılan teknoloji, var olan özellikler hakkında ayrıntılı bilgi teknoloji mağazaları tarafından verilmiyor. Dilerseniz ürün modelini internette arayarak özelliklerine daha ayrıntılı göz atabilirsiniz. Burada markanın önemi ürünün kullanım ömrünü doğrudan etkiliyor.

Tüm bu anlattığımız özellikleri göz önüne alarak düşünmeniz gereken öncelikle böyle bir cihaza ihtiyacınız olup olmadığıdır. Örneğin günlük temponuzda telefonunuzun şarjı her gün akşama kadar dayanıyor ve şarja takabilme imkanınız oluyorsa bu tempoyu devam ettirebilirsiniz ve böyle bir ürüne gerek duymayabilirsiniz. Ancak telefonunuzun bataryası sizi gün içinde yarı yolda bırakıyorsa, yoğun bir tempoda telefonunuzu kullandığınız için şarjı çabuk bitiyor ve şarj etmeye uygun bir yer bulamıyorsanız bir taşınabilir şarj aleti edinebilirsiniz. Burada özellikleri değerlendirmek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermek tamamen size kalmış.

Taşınabilir Şarj Cihazları Neye Göre Alınır? Konumuz ile alakalı görüşlerinizi, sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir