Türkiye’de ilk çeyrekte 43 adet elektrikli araç satıldı

Türkiye’de 2019 yılının ilk çeyreğinde 43 adet yüzde 100 elektrikli otomobil satışının yapıldığı açıklandı.

Son yılların popüler teknolojisi elektrikli araçlar ülkemizdeki yüksek vergi ve fiyatlara rağmen satılmaya devam ediyor. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneğinden (TEHAD) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de 2019 yılının ilk çeyreğinde 43 adet elektrikli otomobil satıldı.

Türkiye’de ilk çeyrekte 43 adet elektrikli araç satıldı

Yapılan açıklamaya göre Türkiye’de bu yılın Ocak-Mart aylarını ilk çeyrekte toplamda 43 adet yüzde 100 elektrikli otomobil satıldı. Aynı dönemde ülkemizde 1810 adet hibrit (elektrik + benzinli motora sahip otomobil) araç satıldı. Her iki rakamı topladığımızda ise ilk çeyrekte satılan elektrikli (hibrit + yüzde 100 elektrikli) otomobil sayısının 1853 olduğu görülüyor. Geçen yılın aynı dönemde Türkiye’de satılan elektrikli araç sayısı ise 1291 adet olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEHAD Başkanı Berkan Bayram, pazara bu yıl yeni modellerin girdiğini belirti. Elektrikli araçlarda Jaguar I-Pace’in 21, hibrit modellerde ise Toyota Corolla’nın bin 219 adet satışla ilk çeyreği zirvede tamamladığını aktaran Bayram, şunları kaydetti:

“Bu yıl ilk kez pazara katılan elektrikli modellerden Smart Fortwo EQ ise birinci çeyrekte 7 adet satışla güzel bir başlangıç yaptı. Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık bir milyon adete ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz bin 169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Burada ÖTV ve MTV’nin önemli bir engel yarattığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl kanunlaşan ve hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV’nin acilen kaldırılması, şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviki sağlanması, tüketici adına ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli ve hibrit araçlara vergisel teşvik sağlandığı zaman sadece satış rakamlarında değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.”

Geçtiğimiz günlerde test merkezimize gelen Smart EQ yüzde 100 elektrikli otomobili incelemiş ve bir video ile deneyimlerimizi paylaşmıştık. İşte o video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güncel teknoloji haberleri, teknoloji haberleri 2018, teknoloji tasarım haberleri, en son teknolojik gelişmeler, teknoloji haberleri 2019, sağlık teknoloji haberleri, teknoloji siteleri, bilim haberleri, güncel teknoloji haberleri 2018, ilginç teknolojik haberler, teknolojik haberler, teknoloji tasarım, teknoloji tasarım haberleri, teknoloji haberleri 2019, en son teknolojik gelişmeler, sağlık teknoloji haberleri, samsung teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2019, güncel teknoloji haberleri 2018, güncel teknoloji haberleri 2017, güncel teknoloji tasarım haberleri, güncel fen ve teknoloji haberleri, güncel teknoloji haberleri ve video incelemeleri, güncel haberler teknoloji tasarım, teknolojik güncel bir haber, güncel teknoloji ve bilim haberleri, teknoloji son dakika haberleri, en güncel teknoloji haberleri, en son güncel teknoloji haberleri, son pazarlama haberler ve pazarlama, son dakika teknoloji haberleri haber7, güncel teknolojik pazarlama ile ilgili haberler, teknoloji haberleri güncel ürün incelemeleri, kısa güncel teknoloji haberleri, son teknoloji robot haberleri, güncel bilim ve teknoloji haberleri, teknolojik güncel haber yeni, en yeni güncel teknoloji haberleri