Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir

Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?

Uçtan uca şifreleme uygulaması dev mesajlaşma platformları tarafından hayata geçirilmiş ve günümüzde WhatsApp uygulamasında da aktifliğini sürdürüyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları artık SMS ve benzeri mesajlaşma metotlarını geride bırakmış bulunuyor. Sayıları ve kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte güvenlik ve gizlilik durumları da kullanıcıların merak ettiği konular arasına yerleşiyor. Kişisel veya kurumsal mesajlaşmalar, dosya gönderimleri ve diğer tüm aktivitelerin başkaları tarafından ele geçirilmesi gibi olumsuzluklar maalesef kullanıcıları düşündürüyor. Buna yönelik uçtan uca şifreleme nedir ve ne kadar güvenlidir sorusuna yönelik sizlere bilgi içere bir yazı dizisi oluşturduk.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Web siteleri ve uygulamalar belirli bir sunucu/depolama alanından hizmet aksamını sağlıyor. Bu nedenle mesajların bu tür sunucu servisleri dahilinde depolanması güvenlik ve gizlilik aksamını olumsuz olarak ortaya koyuyor. Yapılan mesajlaşmalar, servis sağlayıcısında depolanıyor ise, üçüncü şahıslar tarafınca bu mesajlara ulaşılması ve dağıtılması mümkün olabiliyor. Mesajlaşmaların şifrelenmemesi halinde ağınızda bulunan veya internet servis sağlayıcısından kaynaklı olarak kötü niyetli üçüncü şahıs kişiler tarafından erişilebilirliği maalesef kolay oluyor. Uçtan uca şifreleme tekniği ise bu kapsamda devreye giriyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yaptığınız tüm sohbet etkinlikleri tamamen şifrelenerek karşı tarafa aktarılıyor. Anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden yapılan konuşmaların uçtan uca şifrelenmesiyle herhangi birinin bu bilgilere erişmesi tamamen ortadan kalkıyor.

Uçtan Uca Şifreleme Ne İşe Yarıyor?

Uçtan uca şifrelemeyle birlikte gönderici ve alıcı kişiler dışında mesajlaşmalar üçüncü bir kişi tarafından görüntülenemiyor. Tamamen şifrelenmiş ve algoritma yapılandırılmasıyla güçlendirilmiş bu etken sayesinde güvenli kullanım alanı oluşturuluyor. SMS gibi operatöre bağlı olan akıllı telefon uygulamaları bu konuda halen yetersiz ve henüz uçtan uca şifreleme yöntemi maalesef etkin değil. Bu durum üzerine kullanıcılar SMS kullanmak yerine mesajlaşmaya ek olarak dosya gönderimi yapılabilen WhatsApp, Telegram ve benzeri uygulamaları tercih ediyor. Her ne kadar teknoloji uzmanlarının belirttiği uçtan uca şifrelemenin bile erişilebildiği konuşulsa da SMS gibi güven vermeyen uygulamalardan daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Elbette uçtan uca şifreleme olanağı her ne kadar güvenli olsa da kullanıcıların da bir takım güvenlik etkilerine hakim olmaları gerekiyor. Özellikle de akıllı telefon kullanıcılarının gelişi güzel uygulamalar yüklemeleri olası virüse maruz kalmasıyla birlikte kötü bir hadise ortaya çıkabiliyor.

Mesajlara Nasıl Erişiliyor?

İnternette bilgisayara yönelik hazırlanan ve indirilmeye müsait olan virüsler gibi mobil cihazlar içinde bu durum maalesef bulunuyor. Virüslü uygulama/yazılımların mobil cihazlara indirilmesiyle birlikte mesajlarınızın yanı sıra cihazınızda yer alan tüm bilgilere neredeyse erişilebiliyor. Bu nedenle öncelikli olarak kullanıcının kendi güvenliğini sağlaması gerekiyor. iOS işletim sistemlerinde “Jailbreak” ve Android için ise “Rooting” adı verilen etki algoritmasına sahip yazılımlar denetime girmediklerinden virüsler mobil cihazlara rahatlıkla sızabiliyor.

 

 

Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir