29 October, 2020
Windows’da Bir Kurtarma Diski Nasıl Oluşturulur

Kurtarma Diski Nasıl Oluşturulur

Son yıllarda satılan diz üstü bilgisayarlarda işletim sisteminin düzgün çalışmaması sonucunda  geri yükleme yani fabrika ayarlarına döndürme olanağı sağlayan seçenekler vardır. Fakat masa üstü bilgisayar kullanıyorsanız veya diz üstü bilgisayarınızda böyle bir seçenek yoksa aşağıda anlatacağımız şekilde bir kurtarma diski oluşturarak problem yaşadığınızda sisteminizi kurtarabilirsiniz.

Windows 8, 8.1 ve 10 için kurtarma diski oluşturma yönergeleri

Kurtarma diski olarak  Windows 8, 8.1 ve 10’da USB flash sürücülerden yararlanılır.

Bilgisayarınız için kurtarma USB flash sürücüsü oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin;

İpucu: Kurtarma diski oluşturma işlemi için  8 GB veya daha büyük bir USB flash sürücüsünün kullanılması önerilse de en az 32 GB, değilse 64 GB, USB flash sürücü kullanmanızı öneririz.

  • Windows 10 için, Başlat düğmesinin yanındaki arama kutusuna kurtarma yazın . Windows 8 ve 8.1 için, Başlangıç ekranında kurtarma yazın.
  • Arama sonuçlarında, Kurtarma sürücüsü oluştur seçeneğine tıklayın . Kurtarma sürücüsü oluşturma işlemi, Windows sisteminin ve yüklü yazılımın kontrolü ile başlayacaktır.
  • Kontrol işlemi tamamlandıktan sonra, USB flash sürücüyü bilgisayara takmanız istenir. USB flash kurtarma sürücüsünü oluşturmak için kurtarma sürücüsü oluşturma işlemindeki adımları izleyin.

Not: Oluşturma işlemi sırasında bilgisayarı kapatmayın veya yeniden başlatmayın.

Windows 7 ve önceki sürümler için kurtarma diskleri oluşturma yönergeleri

Aşağıda, Windows 7 veya önceki sürümlerde bilgisayarınız için kurtarma diskleri oluşturmak için genel kurallar bulunmaktadır. Daha ayrıntılı adımlar için lütfen bilgisayar üreticisinin web sitesini ziyaret ederek yardım alın.

  • Disk oluşturma işlemi büyük olasılıkla bir dizi kurtarma diski oluşturmak gerektireceği için iki veya daha fazla DVD veya CD diski gerektirir.
  • Her bilgisayar üreticisi, bilgisayarda belirli bir disk oluşturma programı sağlar. Varsa öncelikle bu programı kullanın.
  • Başlat menüsünde Programlar veya Tüm Programlar menüsünü görüntüleyin ve içinde “Kurtarma” veya “Geri Yükleme” içeren bir adı bulunan bir program veya klasöre bakın. Çoğu kurtarma diski oluşturma programı bu kelimeyle birlikte adlandırılacaktır. Programın adı bilgisayar üreticisinin adını da içerebilir.
  • Kurtarma diski oluşturma programı, kurtarma disklerini oluşturma süreci boyunca sizi yönlendirecektir. Adımları uygulayın ve yönergelerin yaptığı gibi yapın.
  • Kurtarma diski oluşturma işlemi sırasında bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın. Oluşturulan kötü bir disk riskini azaltmak için genellikle oluşturma işlemi sırasında bilgisayarı kullanmamanız önerilir. Oluşturma işleminin düzgün çalışması için yüksek miktarda bellek kullanır. Bilgisayarda aynı anda başka programları kullanırsanız, oluşturma işlemi kurtarma disklerini düzgün bir şekilde oluşturmak için yeterli belleğe sahip olmayabilir ve hata vererek iptal olabilir. Anasayfa için buraya tıklayınız.
Tekno Konu

TeknoKonu.com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden TeknoKonu.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir